sob., 27.01.2024

Spacer
Muzeum Warszawy
7 zł / 10 zł

Śladami Moi Vera na Grochowie – spacer po terenie dawnego kibucu Grochów | „Moi Ver”

Żydowskie gospodarstwa treningowe przygotowujące młodych ludzi do wyjazdu do Palestyny to jeden z ważniejszych tematów prac Mojżesza Worobiejczyka. Sympatyzując z syjonizmem chętnie odwiedzał tego typu ośrodki i fotografował ich życie codzienne. W latach trzydziestych Moi Ver był częstym gościem „Kibucu Grochów”, czyli działającego w latach 1919-1942, gospodarstwa rolnego prowadzonego na warszawskim Grochowie przez organizację He-Chaluc.

W trakcie spaceru odwiedzimy miejsca upamiętnione przez Moi Vera na przedwojennych fotografiach. Podążając śladami fotografa, zapoznamy się z historią dawnego kibucu na szerokim tle dziejów dzielnicy oraz zastanowimy się nad tym, w jaki sposób fotografia staje się źródłem historycznym i jak można wykorzystać ją w współczesnych działaniach.

Spacer rozpocznie się na rogu ul. Grochowskiej i Kawczej.

Spacer poprowadzi badaczka Instytutu Historycznego PAN, dr Maria Cieśla, założycielka Stowarzyszenia im. Szymona Anskiego, dzięki któremu wiedza o kibucu Grochów stała się bardziej dostępna.

Sprawdź program wydarzeń towarzyszących wystawie „Moi Ver”.