niedz., 24.10.2021

Spacer
Muzeum Warszawy
wstęp bezpłatny

Śladem niezwyczajnych i zwyczajnych nazw ulic warszawskich

Nazwa ulicy to bardzo ważne narzędzie służące zarządzaniu miastem uraz wspierające jego użytkowanie i funkcjonowanie w nim. W dużym mieście bez znajomości nazw ulic ciężko znaleźć drogę. Tu nie wystarczy powiedzieć, że coś znajduje się koło poczty, dwie przecznice za dworcem czy kościołem. Bo przecież która to poczta? Jaki dworzec? Który kościół?

Nazwy ulic bywają różne, są motywowane na różne sposoby, informują, dopowiadają, pytają, upamiętniają; są ciekawe i banalne, zrozumiałe i tajemnicze, komunikują wprost i poprzez skojarzenia, bywają wymagające, są ładne i brzydkie. Przespacerujmy się z nimi.

Zapraszamy do udziału w spacerze, który pozwoli odkryć kilka ciekawych nazw warszawskich ulic i historii, które się z nimi wiążą. Zaczynamy przy rondzie Zgrupowania AK „Radosław”, a następnie przejdziemy w stronę Powązek i zakończymy w okolicach ulicy Glinianej, która nawiązuje do pokładów tego surowca i dziejów lokalnych cegielni.

Autor spaceru: Paweł Weszpiński

Informacje praktyczne:

Prowadzenie: Marianna Domaszewska

Obowiązują zapisy: edukacja@muzeumwarszawy.pl / w tytule maila proszę wpisać datę spaceru

Miejsce spotkania: Rondo Zgrupowania A.K. Radosław (dawne rondo Babka). Startujemy spod wielkiego napisu reklamującego centrum na początku alejki prowadzącej wprost do wejścia głównego.

Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm jutra”.

logo muzeum historii polski, programu patriotyzm jutra, ministerstwo kultury, dziedzictwa narodowego i sportu