fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

sob., 11.02.2023
13:00–16:00

Warsztaty
Muzeum Warszawy
30 zł

Sposoby patrzenia na fotografię | „Błysk, mat, kolor”

Sposoby patrzenia na fotografię | „Błysk, mat, kolor”

Autorskie warsztaty krytyczno-fotograficzne Agnieszki Pajączkowskiej realizowane dotychczas w m.in. Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Instytucie Fotografii Fort, Królikarni oraz Domu Spotkań z Historią.

  • Czym różni się patrzenie na fotografię od patrzenia przez fotografię?
  • Czy interpretacja zdjęcia zależy od tego, kto patrzy?
  • A może jest zależna od kontekstu?
  • Czy patrząc na zdjęcia można stwierdzić co na nich jest lub czym są one same?
  • Jak i po co patrzeć na fotografię „z ukosa”?
  • Czego na zdjęciach nie widać?
  • Czy definicję fotografii da się przedstawić zdjęciami?

Warsztaty polegają na tym, aby przyjrzeć się fotografii z nieoczywistych punktów widzenia. Podczas ćwiczeń zastanowimy się jak i po co patrzeć na fotografię, spróbujemy dostrzec własne przekonania i przyzwyczajenia związane z patrzeniem na zdjęcia. Podejmiemy próbę skonstruowania wizualnej definicji fotografii.

Agnieszka Pajączkowska – kulturoznawczyni, badaczka historii codziennych praktyk fotograficznych, twórczyni pracująca ze społecznością, kuratorka, edukatorka wizualna, autorka projektu i książki „Wędrowny Zakład Fotograficzny”. Dwukrotna stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w obszarze „Sztuki wizualne” (2015 i 2020). Absolwentka studiów doktoranckich w Instytucie Kultury Polskiej UW. W podejmowanych działaniach łączy refleksję akademicką z pracą twórczą i historią mówioną. W 2016 roku otrzymała tytuł Kulturystki Roku Radiowego Domu Kultury, w 2020 została laureatką Nagrody im. Beaty Pawlak i Nagrody im. Wiesława Kazaneckiego, była nominowana do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Realizuje projekt „Nieprzezroczyste” i obecnie kończy pracę nad esejem o historii fotografii chłopskiej.

INFORMACJE PRAKTYCZNE:

UWAGA! Udział na podstawie biletu (dostępne w kasie Muzeum i online od 1 stycznia).

Przed warsztatami, wypełnij krótki formularz, pomoże nam w przygotowaniach: https://forms.gle/Pqhp8MmW8WiJ3uUCA

Dla kogo? Zapraszamy osoby pracujące z fotografią, obrazami, patrzeniem; zainteresowane historią, socjologią, kulturą, sztuką itd.

Czas trwania: 3 godziny (razem z przerwą)

Limit osób: 15

Sprawdź program wydarzeń towarzyszących wystawie „Błysk, mat, kolor. Fotografia i Warszawa lat 90.”.

 


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.