fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

Wydarzenia

czw., 02.12.2021
18:30–20:00

Debata
Muzeum Warszawy
wstęp bezpłatny

Spotkanie wokół książki „Niewidoczne. Historie warszawskich służących”

Spotkanie wokół książki „Niewidoczne. Historie warszawskich służących”

Spotkanie online z redaktorkami książki „Niewidoczne. Historie warszawskich służących” towarzyszącej naszej najnowszej wystawy czasowej.

To nie klasyczny katalog, a rozbudowana publikacja, w której specjalistki i specjaliści z różnych dziedzin rozwijają wątki poruszane na ekspozycji.

Autorzy i autorki artykułów: Michał Rauszer, Zofia Rojek, Blanka Górecka, Agnieszka Dąbrowska, Joanna Kuciel-Frydryszak, Alicja Urbanik-Kopeć, Jacek Drozda, Małgorzata Fidelis, Kamil Fejfer.

W debacie udział wezmą:

Zofia Rojek – historyczka sztuki, kuratorka wystawy „Niewidoczne. Historie warszawskich służących” i redaktorka merytoryczna książki pod tym samym tytułem, która towarzyszy wystawie.

Anna Wrońska – historyczka sztuki, redaktorka i dziennikarka,  pracowała w Muzeum Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Wydawnictwie Naukowym PWN i Wydawnictwie ZPR Media, prowadziła dział wydawnictw Muzeum Warszawy, obecnie pracuje jako redaktorka w Fundacji Centrum Architektury. Przez wiele lat publikowała teksty o architekturze i zamieszkiwaniu. Była redaktorką prowadzącą publikacji „Niewidoczne. Historie warszawskich służących”.

Adam Leszczyński – dziennikarz OKO.press, historyk i socjolog, profesor Uniwersytetu SWPS w Warszawie. Autor dwóch książek reporterskich, „Naznaczeni. Afryka i AIDS” (2003) oraz „Zbawcy mórz” (2014), dwukrotnie nominowany do Nagrody im. Beaty Pawlak za reportaże. W Wydawnictwie Krytyki Politycznej ukazały się jego książki „Skok w nowoczesność. Polityka wzrostu w krajach peryferyjnych 1943–1980” (2013) i „Eksperymenty na biednych” (2016). W 2020 r. ukazała się jego „Ludowa historia Polski”.

Prowadzenie: Agnieszka Lichnerowicz – reporterka związana od kilkunastu lat z Radiem TOK FM, w którym prowadzi program Światopodgląd. Jako publicystyka szczególnie interesuje się transformacjami i ruchami społecznymi, polityką historyczną i filozofiami ekonomicznymi. Jako reporterka relacjonowała wybory, konflikty i międzynarodowe spotkania na szczycie na całym świecie (podróżowała m.in. do Rosji i Gruzji, na Białoruś i Ukrainę, do ogarniętej tzw. Arabską Wiosną Afryki Północnej). Prowadziła też warsztaty w przechodzącej transformację Mjanmie. Jest m.in. laureatką Nagrody PAP im. R. Kapuścińskiego.

Informacje praktyczne:

Dyskusja odbędzie się na Facebooku Muzeum Warszawy.

Książkę można kupić w naszym sklepie internetowym.


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.