wt., 21.05.2024
18:00–20:00
Wykład
Kino Syrena
wstęp wolny
W poszukiwaniu formy. Życie codzienne Warszawy lat 70. | Seminarium Warszawskie
Majowe Seminarium Warszawskie poświęcimy codzienności warszawskiej – tym razem z lat 70. XX wieku. Wracamy więc do wątku zainaugurowanego w poprzednich sezonach Seminarium, gdy rozmawialiśmy o warszawskich latach 50. i 60. Teraz pragniemy się zastanowić m.in. nad wizualną obecnością dekady lat 70. w przestrzeni stolicy, rozważyć, czy opresyjność systemu państwowego uprzestrzenniała się w naszym mieście? Kim były, kim byli Warszawianki i Warszawiacy w owym dziesięcioleciu? Które wtedy miejsca i wydarzenia okazały się ważne dla Warszawy? Jakie oglądano filmy, czytano książki, śpiewano piosenki? Z którą dziedziną stołecznego życia codziennego mocowano się mozolnie, a która wydawała się najłatwiejsza? Jak wyglądał dzień powszedni w Warszawie lat 70.? Wreszcie – czy był to czas siermiężności czy raczej skromności? Czy codzienna Warszawa sprzed pół wieku jakkolwiek przypomina współczesną, a jak bardzo jest od niej różna?
Weźmie udział:
Dariusz Bartoszewicz – główny specjalista w Wydziale Dialogu Biura Architektury i Planowania Przestrzennego w Urzędzie Miasta Stołecznego Warszawy. W zespole m.in. współorganizuje coroczną edycję Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy. Oprowadza po Warszawie i najlepszych realizacjach architektonicznych. Od 1986 r. współpracował z miesięcznikiem „Architektura”, w 1991 r. pracował w redakcji tego miesięcznika. Publikował w wielu różnych gazetach. W latach 1993–2016 był dziennikarzem i redaktorem stołecznej „Gazety Wyborczej”. Jest współautorem dwóch tomów Spacerowników Warszawskich i Spacerownika po Centrum Nauki Kopernik oraz autorem Warszawskiego przewodnika wiślanego.
dr Hanna Faryna-Paszkiewicz – doktor historii sztuki, absolwentka Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego, do 2009 r. adiunkt w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk (kierownik Pracowni Bibliografii Sztuki Polskiej), równocześnie w latach 2003–2022 wykładowczyni w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Autorka m.in. trzech książek o architekturze Saskiej Kępy, tomu esejów o sztuce dwudziestolecia (Geometria wyobraźni), współautorka Atlasu zabytków architektury w Polsce, albumu Warszawskie gorseciki zanikające (wraz z córką Zuzanną), licznych artykułów i recenzji. Współpracowniczka „Architektury” i „Skarpy Warszawskiej”, członkini rady programowej „Kroniki Warszawy”. Autorka biografii Marii Morskiej i Marii Jehanne Wielopolskiej oraz aktorów: Jana Kobuszewskiego i Mieczysława Czechowicza.
dr hab. Mirosław Pęczak, prof. UW – kulturoznawca, publicysta tygodnika „Polityka”. Kieruje Zakładem Interdyscyplinarnych Badań nad Kulturą na Wydziale Pedagogicznym Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuje się badaniami uczestnictwa w kulturze, teorią i analizą kultury popularnej oraz problematyką subkultur i kultur środowiskowych. Opublikował m.in. książki pt. Mały słownik subkultur młodzieżowych (1992), Subkultury w PRL. Opór, kreacja, imitacja (2013), Cały ten blues. Przypadek Sławka Wierzcholskiego (2014), Muzyczne przygody gustu ludowego. O społecznym funkcjonowaniu polskiej muzyki popularnej po 1956 r. (2021).
Prowadzący: dr hab. Mikołaj Madurowicz, dr Paweł E. Weszpiński
Miejsce spotkania: Kino Syrena w Muzeum Warszawy (Rynek Starego Miasta 42, parter, wejście przez drewnianą bramę od ul. Nowomiejskiej).
Wydarzenie będzie transmitowane na Facebooku Muzeum Warszawy.
Organizatorzy: Muzeum Warszawy, Centrum Badań nad Kulturą Warszawy Uniwersytetu Warszawskiego, Wydział Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego