wt., 15.03.2022

Muzeum Warszawy
udział bezpłatny

Warstwy – debata wokół interwencji artystycznej Diany Lelonek „Pałac”

Zapraszamy na debatę towarzyszącą interwencji artystycznej Diany Lelonek w Muzeum Warszawy – „Pałac”.

Jaką opowieść o wojnie opowiadają przedmioty wydobyte z gruzów?

Niezliczone ilości kartonów pudeł i worków piętrzą się w magazynie muzeum kryjąc dziesiątki kilogramów ceramicznych skorup, szkła, elementów elewacji i cegieł, które pochodzą m.in ze zniszczonej w II wojnie światowej Warszawy. To tak zwane zabytki masowe. Fragmenty, ułamki, elementy – zbyt zniszczone, żeby stały się klasycznym rekwizytem muzealnym. Ślady, które zostawia teraz po sobie wojna w dziesiątkach ukraińskich miast. A może właśnie to one najlepiej opowiadają o codzienności życia w oblężonym mieście?

Może pozwolą odbudować wszystko od nowa?

Sprawdź terminy oprowadzań po interwencji artystycznej „Pałac”.

Na te pytania odpowiedzą:

Anna Cymer – historyczka architektury, dziennikarka, autorka książki „Architektura w Polsce 1945–1989”

Michał Krasucki – historyk sztuki, Stołeczny Konserwator Zabytków, działacz społeczny

Jarosław Trybuś – historyk sztuki, krytyk architektury, wykładowca. Wicedyrektor Muzeum Warszawy ds. merytorycznych.

Debatę poprowadzi Martyna Obarska – kulturoznawczyni, koordynatorka semestru miejskiego SOI SWPS Uniwersytetu Humanistycznospołecznego, współzałożycielka Szkoły Architektury Społeczności.

Informacje praktyczne:

Wydarzenie online transmitowane na Facebooku Muzeum Warszawy.