sob., 13.04.2024

Kino Syrena
udział bezpłatny

Warszawa międzywojnia: Zestaw archiwaliów | Timeless Film Festival Warsaw

W ramach sekcji Wykadrowana stolica festiwalu Timeless Film Festival Warsaw pokażemy wybór filmów poświęconych Warszawie z lat 30. ubiegłego wieku.

Polskie kino lat międzywojennych to nie tylko popularne filmy fabularne. Nasi filmowcy realizowali także bardzo dużo filmów krótkometrażowych, w tym dokumenty, z których większość niestety nie jest dziś znana szerszej publiczności. Są wśród nich reportaże z uroczystości państwowych takich jak zmiana warty, obchody dwudziestolecia odzyskania niepodległości, a także impresje filmowe, które w poetycki sposób ukazują nowoczesne miasto, jego dawne zakątki, historię i życie codzienne.

Wszystkie filmy zostały zdigitalizowane przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny, a część z nich odrestaurowano cyfrowo w ramach programu operacyjnego Polska Cyfrowa.

Seans zapowie Michał Pieńkowski, który od 2007 roku współpracuje z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym, gdzie pracuje jako filmograf i opiekuje się przedwojenną kolekcją filmową.

Bezpłatne wejściówki będą do pobrania na godzinę przed pokazem filmowym w punkcie festiwalowym w Muzeum Warszawy. Jedna osoba może pobrać maksymalnie dwie wejściówki.

Pokaz z planszami w języku francuskim oraz polskimi i angielskimi napisami.

Dostępność: osoby z niepełnosprawnością ruchu

Z wędrówek po Warszawie

Reż. Antoni Nowosielski, Stanisław Rodowicz
8 min, 1932, Polska

Nostalgiczna wędrówka w czasie do stolicy początku lat 30. ubiegłego wieku. Film został zrekonstruowany z wykorzystaniem niekompletnej kopii pokazowej oraz pozbawionych dźwięku materiałów roboczych.

Warszawa dawna i dzisiejsza

Reż. Ryszard Biske
11 min, 1934, Polska

Oglądany przez małą dziewczynkę album z reprodukcjami obrazów Canaletta jest okazją do podróży w przeszłość – porównania współczesnego wyglądu Warszawy z XVIII-wiecznymi obrazami. Narratorem filmu jest najpopularniejszy spiker radiowy lat międzywojennych, Tadeusz Bocheński. Rzeczą wyjątkową w ówczesnej polskiej produkcji dokumentalnej jest ilustracja muzyczna wykonana na organach kinowych.

Pałac na wodzie

Reż. Leon Jeannot
8 min, 1936, Polska

Spacer po Łazienkach Królewskich, podczas którego poznajemy historię parku oraz jego architekturę.

Dwudziestolecie niepodległości

11 min, 1938, Polska

Reportaż z obchodów Święta Niepodległości i dwudziestej rocznicy istnienia II Rzeczpospolitej, ukazujący uroczystości w Warszawie i na Zaolziu.

Zmiana warty głównej przed Komendą Miasta w Warszawie

8 min, 1938, Polska

Reportaż z uroczystej zmiany warty przed Komendą Miasta i Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

Wspomnienia z Warszawy

Reż. Franciszek Ożga
21 min, 1944, Polska

Parada Warszawy z 1937 roku to jedyny wyprodukowany w Polsce film rewiowy. Była to składanka piosenek, monologów i numerów tanecznych w wykonaniu ulubieńców warszawskiej publiczności lat 30. W czasie II wojny światowej jego ocalałe fragmenty zostały przemontowane w USA i tak powstał krótkometrażowy film Wspomnienia z Warszawy, zawierający dziewięć scen z Parady Warszawy.

Warszawska niedziela

8 min, 1938, Polska

Reportaż ukazujący letni dzień z życia Warszawy i jej mieszkańców. Choć jego twórcy pozostają nieznani, to prawdopodobnie jedna z pierwszych, jeszcze eksperymentalnych, polskich produkcji telewizyjnych.

Opisy filmów: Michał Pieńkowski

Więcej o festiwalu Timeless Film Festival Warsaw: timelessfilmfestival.pl