fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

sob., 02.10.2021
16:00–17:30

Spacer
Muzeum Warszawy
wstęp bezpłatny

Warszawa w okresie stanu wojennego

13 grudnia 1981 roku, w niedzielę, wprowadzono stan wojenny.

Po Warszawie zaczęły krążyć kolumny czołgów i pojazdów opancerzonych. Grudzień tego roku był wyjątkowo mroźny, na ulicach leżał śnieg. Przez kolejne dni stałym elementem krajobrazu miasta były wojskowe patrole grzejące się przy rozstawionych na ulicach koksownikach. Od północy rozpoczęły się aresztowania tysięcy działaczy „Solidarności”, niezależnych intelektualistów i członków poprzedniej ekipy rządzącej. Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego pod wodzą gen. Wojciecha Jaruzelskiego wprowadziła, łamiąc Konstytucję PRL, stan wojenny na obszarze całego kraju.

Podczas spaceru przejdziemy Traktem Królewskim w stronę Starego Miasta i przyjrzymy się po latach miejscom, w których rozgrywała się historia oporu wobec komunistycznej władzy.

Autorka spaceru: Izabella Maliszewska

Prowadzenie spaceru: Joanna Sieracka

Informacje praktyczne:

Obowiązują zapisy: edukacja@muzeumwarszawy.pl / w tytule maila proszę wpisać datę spaceru

Miejsce spotkania: Pałac Staszica, ul. Nowy Świat 72


Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm jutra”.    logo muzeum historii polski logo patriotyzmu jutra logo ministerstwa kultury, dziedzictwa i sportu


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.