sob., 13.04.2024

Kino Syrena
udział bezpłatny

Wyrok życia + Codzień | Timeless Film Festival Warsaw

W ramach sekcji Wykadrowana stolica festiwalu Timeless Film Festival Warsaw pokażemy filmy Wyrok życia i Codzień.

Młoda dziewczyna, Jadzia, zostaje skazana na śmierć za zabójstwo dziecka. Wstrząśnięta jej losem adwokatka Krystyna postanawia bronić ją w sądzie drugiej instancji. Poznaje historię dziewczyny, która podczas wycieczki została uwiedziona przez obcego mężczyznę. Jadzia zostaje uniewinniona i próbuje rozpocząć życie od nowa, jednak los szykuje dla niej kolejną fatalną niespodziankę.

Rola Jadzi była debiutem filmowym siedemnastoletniej Jadwigi Andrzejewskiej, która z miejsca została zaliczona do grona najwybitniejszych polskich aktorów. Również rola Krystyny była debiutem ekranowym Ireny Eichlerówny, cenionej aktorki teatralnej, która przed wojną zagrała tylko w dwóch filmach. Wyrok życia (reżAntoni Nowosielski, Juliusz Gardan, Stanisław Rodowicz, Polska, 1933, 74 min) pod wieloma względami wyróżnia się na tle produkcji filmowej lat 30. Kontrapunkt w scenie rozprawy sądowej czy prowadzenie kamery tak, aby nie pokazywać bohatera – to zabiegi, których próżno szukać w innych polskich tytułach z tamtego okresu.

Seans uzupełni pokaz krótkiego metrażu Codzień (reż. Antoni Nowosielski, Stanisław Rodowicz, Polska, 1935, 8 min). Poetycka impresja pokazująca życie codzienne mieszkańców Warszawy od świtu do wieczora: ich pracę, naukę, odpoczynek, rozrywkę i nocne życie miasta.

Seans zapowie Michał Pieńkowski, który od 2007 roku współpracuje z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym, gdzie pracuje jako filmograf i opiekuje się przedwojenną kolekcją filmową.

Bezpłatne wejściówki będą do pobrania na godzinę przed pokazem filmowym w punkcie festiwalowym w Muzeum Warszawy. Jedna osoba może pobrać maksymalnie dwie wejściówki.

Pokaz odbędzie się w języku polskim z angielskimi napisami.

Dostępność: osoby z niepełnosprawnością ruchu

Opisy: Michał Pieńkowski

Więcej o festiwalu Timeless Film Festival Warsaw: timelessfilmfestival.pl