fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

wt., 21.11.2023
18:00–20:00

Wykład
Muzeum Warszawy
wstęp bezpłatny

XXVII Seminarium Warszawskie „Norblin i Norblin. Płótno i metal.”

XXVII Seminarium Warszawskie „Norblin i Norblin. Płótno i metal.”

Warszawskie nazwiska mają liczne konotacje. Nasze skojarzenia z nimi wypływają z różnych naszych doświadczeń, wiedzy, zainteresowań. Do warszawskich rodzin postrzeganych poprzez takie pryzmaty należy niewątpliwie rodzina Norblinów. Czy kojarzymy ją przez dzieła malarskie, grafikę, czy może wyroby z metali? Co opowiadają nam ich dzieła? Jaką Warszawę? Jakich Warszawiaków?

Norblinowie – „nowi Warszawiacy” dotarli tu z Francji. Tu zapuścili swe korzenie, tworząc w mieście , dzięki miastu i dla miasta, ale też tworząc miasto.

To tylko wybrane z wątków dyskusji ekspertów i publiczności.

 

Miejsce: Biblioteka Muzeum Warszawy, Rynek Starego Miasta 42, I piętro (wejście przez drewnianą bramę od ul. Nowomiejskiej)

Wszyscy, którzy nie będą mogli uczestniczyć w spotkaniu stacjonarnie, mają szansę obserwować jego transmisję on-line na facebooku Muzeum Warszawy.

 

SEMINARZYŚCI:

dr Konrad Niemira, historyk sztuki, specjalista od kultury XVIII wieku i pogranicza historii społecznej i gospodarczej. Autor książek: Zakupy magnackie i świat rzeczy paryskich w XVIII wieku (2022) oraz Bazgracz. Trzy eseje o Norblinie (2022). W 2023 roku otrzymał Nagrodę Literacką m. st. Warszawy. Zawodowo związany z warszawskim Muzeum Literatury.

dr Paweł Ignaczak, historyk sztuki, absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, obecnie prodziekan Wydziału Badań Artystycznych i Studiów Kuratorskich Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Pracował w Gabinecie Rycin Muzeum Narodowego w Poznaniu, w Bibliotece Polskiej w Paryżu i w Muzeum Warszawy. Pracę doktorską poświęcił sztuce graficznej Jana Piotra Norblina (1745-1830). Interesuje się szeroko rozumianą kulturą artystyczną XVIII wieku, grafiką dawną (głównie polską i francuską XVIII i XIX wieku) a także problematyką kolekcjonerstwa w XIX i XX wieku. Obecnie prowadzi badania nad nieprofesjonalną twórczością plastyczną polskiej arystokracji w XVIII i w początkach XIX wieku.

Artur Setniewski, absolwent Katedry Etnologii i Antropologii Kulturowej w specjalizacji muzealniczo-konserwatorskiej Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Od 18 lat pracuje w Fabryce Norblina, zajmując się jej historią oraz ochroną jako obiektu zabytkowego. Pracę w tym obiekcie zaczynał w ramach warszawskiego Muzeum Techniki NOT, od 14 lat jest związany z projektem rewitalizacji Fabryki Norblina, w tym konserwacji-restauracji zabytków nieruchomych i ruchomych oraz budowy placówki muzealnej, realizowanej przez Grupę Capital Park.

Janusz Mróz, historyk sztuki, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, konserwator dzieł sztuki, w latach 1979–1993 w PP PKZ Oddział Warszawski kierownik Pracowni Konserwacji Metalu, 1993–1995 w Fundacji Ochrony Zabytków, od 1995 do 2007 roku w Ośrodku Ochrony Zbiorów Publicznych (NIMOZ, NIM) – kierownik Działu Naukowego, od 2015 w Muzeum Warszawy, gdzie stworzył stanowisko konserwacji zabytków metalowych, a od 2022 Pracownię Konserwacji Metalu. W latach 2004–2006 wykładowca na Podyplomowym Studium Konserwacji Zabytków Metalowych na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, od 2008 r. wykładowca kursu konserwacji metalu na Wydziale Konserwacji i Rekonstrukcji Dzieł Sztuki ASP w Warszawie. Uczestnik programu Rady Europy HEREIN 2005 -2007 i programu MATLAS z udziałem Norweskiego Instytutu Ochrony Dziedzictwa Kulturowego w Oslo (laserowe czyszczenie zabytków metalowych) 2009–2011. Autor opracowań konserwatorskich wykorzystywanych w pracach przy obiektach polskiego dziedzictwa kulturowego w Polsce i zagranicą. Brał udział w pracach konserwatorskich przy nagrobkach polskich na cmentarzach Montmartre i Pere Lachaise, na Starej Rossie w Wilnie, na Łyczakowie we Lwowie oraz na terenie Gruzji. Autor programów z zakresu konserwacji zabytkowych obiektów metalowych oraz zabytków techniki: d. Kopalnia Julia 2 w Wałbrzychu oraz Fabryka Norblina w Warszawie. Autor kilkudziesięciu artykułów z zakresu konserwatorstwa. Odznaczony Złotą Odznaką za Opiekę nad Zabytkami, brązowym i srebrnym Medalem Gloria Artis, Złotym Krzyżem Zasługi oraz Złotą Odznaką SKZ.

 

PROWADZENIE:

dr hab. Mikołaj Madurowicz oraz dr Paweł E. Weszpiński

 

Na zdjęciu: Norblin i Spółka (projekt Julia Keilowa), Cukiernica „Kula”, Warszawa, 1935 r., MHW 22054


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.