wt., 05.03.2024
18:30–20:30
Wykład
Muzeum Warszawy
wstęp wolny
„Zbudujemy nowy dom…”. Warszawski rynek mieszkaniowy | Seminarium Warszawskie
Mieszkać po warszawsku – wczoraj i dzisiaj… Czy Warszawa jest dobrym miastem do mieszkania – w porównaniu z innymi polskimi i zagranicznymi miastami? W naszym mieście sporo się wznosi budynków mieszkalnych – ale dla kogo się dzisiaj przede wszystkim buduje? Ile jest mieszkań (aktualnie użytkowanych / dostępnych na rynku) w Warszawie – a ilu brakuje? Którzy deweloperzy czynią warszawski rynek mieszkaniowy prospołecznym, prokrajobrazowym i/lub proekologicznym? Innymi słowy: czy dzisiaj wolno budować kompleksy mieszkaniowe bez szkół, przychodni, usług, parków…? Czy znamy dzielnicowe i osiedlowe preferencje mieszkaniowe w Warszawie? Uzupełnijmy tę sekwencję pytań o dwa inne, chyba nie mniej istotne: czy współcześnie prawo do mieszkania jest prawem, czy raczej przywilejem? – oraz – co oznacza dzisiaj w Warszawie godne mieszkanie? I wreszcie: czy Warszawiacy mieszkają tylko w mieszkaniach lub dom(k)ach, zatem: jakie inne jeszcze miejsca służą niektórym z nas za lokum? Tym i pokrewnym zagadnieniom planujemy poświęcić nasze najbliższe Seminarium Warszawskie.
Wezmą udział:
prof. dr hab. Marek Bryx – reprezentujący Szkołę Główną Handlową w Warszawie, wybitny znawca polityki mieszkaniowej, rynku nieruchomości i metod finansowania inwestycji, w tym zwłaszcza mieszkaniowych. Autor książek i artykułów m.in. Rynek nieruchomości – system i finansowanie (2006), Finansowanie inwestycji mieszkaniowych (2001), a także z zakresu rewitalizacji i innowacji w miastach. Za swoje publikacje otrzymał trzy nagrody Ministra Budownictwa. W latach 2000–2012 kierownik serii wydawniczej Nieruchomości (Poltext), a w latach 2001–2003 prezes Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast oraz wiceminister infrastruktury. Jego ostatnią książką jest Mieszkanie dostępne w zrównoważonym mieście (2022, Wyd. CeDeWu).
dr Magdalena Fuhrmann – geografka społeczno-ekonomiczna, pracuje na Uniwersytecie Warszawskim w Katedrze Geografii Miast i Planowania Przestrzennego Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych. Jej zainteresowania badawcze koncentrują się przede wszystkim na obszarach miejskich, w szczególności na przestrzennych i aprzestrzennych czynnikach kształtujących warunki i jakość życia – w tym na obszarach mieszkaniowych.
Specjalizuje się w analizach statystycznych, jest autorką analiz i opracowań dla samorządowych jednostek terytorialnych, ekspertką merytoryczną w projektach unijnych realizowanych na rzecz administracji, przemysłu oraz firm konsultingowych, współtwórczynią programów rewitalizacji gmin, miejskich projektów infrastrukturalnych oraz w zakresie polityki mieszkaniowej.
dr Sylweriusz M. Królak – adwokat, dyplomata i wykładowca akademicki. Wielokrotnie zasiadał w składzie Rady Unii Europejskiej (JHA). Przewodniczył delegacji oraz był generalnym sprawozdawcą podczas rozpatrywania przez Komitet przeciwko Dyskryminacji Rasowej ONZ w Genewie XV i XVI okresowego sprawozdania z realizacji przez Polskę postanowień Konwencji w sprawie likwidacji wszelkich form dyskryminacji rasowej. Był również głównym polskim sprawozdawcą podczas rozpatrywania przez Komitet Praw Człowieka ONZ w Genewie V okresowego sprawozdania z realizacji przez Polskę postanowień Międzynarodowego Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych. Reprezentował Polskę przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości w Luksemburgu. Brał udział w pracach legislacyjnych nad instrumentami prawnymi Unii Europejskiej stanowionymi przez Radę i Parlament Europejski. W latach 2005–2015 sędzia Trybunału Stanu RP. Prezes Fundacji Praw Obywatelskich. Działalność adwokacką prowadzi w Kancelarii Królak i Wspólnicy. Autor publikacji z zakresu praw człowieka, prawa europejskiego oraz prawa konstytucyjnego.
dr Justyna Orchowska – socjolożka i adiunktka w Centrum Europejskich Studiów Regionalnych i Lokalnych EUROREG na Uniwersytecie Warszawskim. Jej zainteresowania naukowe oscylują wokół socjologii miasta i mieszkalnictwa, klas społecznych i stratyfikacji oraz jakościowych metod badań. Jest autorką i współautorką raportów i artykułów naukowych, jak również monografii pt. Białe Plamy. Mieszkańcy Warszawy o usługach publicznych (2022, Wyd. Nauk. Scholar) i wieloautorskiego opracowania Pamiętniki Pandemii (2022, Wyd. Krytyki Politycznej). Pełniła rolę kierowniczki i członkini zespołu w kilku projektach badawczych finansowanych m.in. przez Narodowe Centrum Nauki, Uniwersytet Warszawski czy program ESPON. Realizowała projekty o charakterze eksperckim i ewaluacyjnym zlecane m.in. przez Parlament Europejski, Urząd m.st. Warszawy oraz organizacje pozarządowe. Od 2014 r. związana z warszawskim trzecim sektorem oraz ruchami miejskimi.
Prowadzący: dr hab. Mikołaj Madurowicz, dr Paweł E. Weszpiński
Miejsce spotkania: Wydział Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego, Pałac Uruskich-Czetwertyńskich, ul. Krakowskie Przedmieście 30, wejście od strony Kampusu Głównego UW: należy wejść przez bramę UW, trzymać się lewej strony, przed kioskiem skręcić w lewo, następnie chodnikiem dojść do placu budowy i jego opłotkami – m.in. po schodach – dotrzeć wewnętrznego wejścia Pałacu, przed jego wejściem powiewają dwie flagi-standy z logotypem Wydziału Geografii).
Wydarzenie będzie transmitowane na Facebooku Muzeum Warszawy.
Organizatorzy: Muzeum Warszawy, Centrum Badań nad Kulturą Warszawy Uniwersytetu Warszawskiego, Wydział Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego