niedz., 10.10.2021

Muzeum Warszawy
wstęp bezpłatny

Żelazna – ulica pełna kontrastów

Przy Żelaznej stały fabryki, zakłady wytwórcze, magazyny, szkoły oraz domy mieszkalne – kamienice z handlem, usługami i drobną wytwórczością w przyziemiu i wyżej. Mieszkali tu głównie robotnicy i mieszczanie, ewangelicy, katolicy i żydzi. Niezbyt szeroka, lecz z ruchem tramwajowym. Żelazna miała charakter głównie użytkowy, przechodni, czy przelotowy. Ciągnęły tędy pochody robotników w czasie rewolucji 1905 roku, przewaliła się tędy największa strzelanina i pościg samochodowy dwudziestolecia międzywojennego.

Po II Wojnie światowej Żelazna stała się centrum Dzikiego Zachodu i dopiero wtedy doczekała się miejsca w literaturze, o czym na spacerze.

Do dziś jednak próżno szukać opracowań i książek jej poświęconych. Ulica czeka na swoich odkrywców!

Zapraszamy do udziału w spacerze, który pozwoli odkryć kolejne warstwy tej niezwykłej ulicy.

Autorka spaceru: Katarzyna Żukowska

Informacje praktyczne:

11 października (poniedziałek), godz. 17.00 – spacer dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością wzroku. Audiodeskrypcję podczas spaceru wykona Fundacja Wielozmysły.

Obowiązują zapisy: edukacja@muzeumwarszawy.pl / w tytule maila proszę wpisać datę spaceru

Miejsce spotkania: Skrzyżowanie Żelaznej z Alejami Jerozolimskimi, kładka nad torami

Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm jutra”.

logo muzeum historii polski logo patriotyzmu jutra logo ministerstwa kultury, dziedzictwa i sportu