sob., 19.01.2019

Muzeum Warszawy
7 / 10 zł

Życie animowane (Life, Animated), reż. Roger Ross Williams

Owen Suskind od dziecka uwielbia bajki Disneya – może oglądać je w nieskończoność, a kwestie ulubionych bohaterów cytować z pamięci. Klasyczne amerykańskie animacje były też przez wiele lat jedynym medium, za pomocą którego Owen mógł porozumieć się z rodziną. W wieku trzech lat – kiedy niespodziewanie zamilkł – lekarze zdiagnozowali u chłopca autyzm, który uniemożliwiał mu przekazywanie bliskim własnych myśli i odczuć. Z pomocą przyszedł wyidealizowany świat Aladyna, Małej syrenki, Dumbo i wielu innych postaci. Owen zaczął wyrażać swoje emocje i komunikować się z otoczeniem, używając uniwersalnego języka filmów animowanych. Dokument laureata Oscara Rogera Rossa Williamsa w nienachalny sposób opowiada o sztuce wsłuchiwania się w drugiego człowieka i przezwyciężaniu własnych ograniczeń.

(Dokumentalny, USA 2016, reż. Roger Ross Williams, 89 min.)