śr., 07.02.2024

Kino Syrena
udział bezpłatny

Żydowska ferma rolnicza na Grochowie | „Moi Ver”

ZMIANA DATY: wykład odbędzie się 7 lutego (środa).

Wykład dr Manii Cieśli towarzyszący wystawie „Moi Ver”.

Żydowskie gospodarstwa treningowe przygotowujące młodych ludzi do wyjazdu do Palestyny to jeden z ważniejszych tematów prac Mojżesza Worobiejczyka. Sympatyzując z syjonizmem chętnie odwiedzał tego typu ośrodki i fotografował ich życie codzienne. W latach trzydziestych Moi Ver był częstym gościem „Kibucu Grochów”, czyli działającego w latach 1919-1942, gospodarstwa rolnego prowadzonego na warszawskim Grochowie przez organizację He-Chaluc.

Zachowane zdjęcia będą podstawą do opowiedzenia historii tego niezwykłego miejsca.

• Czym wyróżniał się Grochów z pośród innych tego typu ośrodków w diasporze?
  • Jak wyglądało życie codzienne członków kibucu?
  • Co działo się na terenie gospodarstwa w czasie wojny?
  • W jaki sposób miejsce to jest zachowane w pamięci lokalnej?

Odpowiedzi na te pytania będzie można usłyszeć w trakcie wykładu.

Dr Mania Cieśla – historyczka, koordynatorka projektu upamiętniania kibucu Grochów w ramach Stowarzyszenia im. Szymona Anskiego, autorka strony internetowej poświęconej historii Kibucu Grochów, animatorka prowadząca na Grochowie działania upamiętniające dawny kibuc.

Sprawdź program wydarzeń towarzyszących wystawie „Moi Ver”.