04.01.2021 / Aktualności, Centrum Interpretacji Zabytku

Wykłady w Centrum Interpretacji Zabytku styczeń – marzec 2021

W tym roku Muzeum Odbudowy Starówki – Centrum Interpretacji Zabytku przygotowało dwa cykle spotkań online. W poniedziałki spotkamy się na wykładach „Polskie skarby z list UNESCO”, a w środy zapraszamy na serię „Spacery UNESCO”.

Poniedziałki: Polskie skarby z list UNESCO

Na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO obok warszawskiego Starego Miasta wpisano wiele cennych zabytków w Polsce.

W cyklu wykładów, który proponujemy w ramach poniedziałkowych spotkań, dr Olaf Kwapis opowie o wybranych dziełach sztuki, obiektach architektonicznych i zespołach urbanistycznych. Każdy z etapów naszej wirtualnej podróży po Polsce przypomni najciekawsze miejsca kraju i pozwoli odpowiedzieć na pytanie, co stanowi o ich wyjątkowej wartości.

Seria I: Dolny Śląsk

11 stycznia
Barok wielkich klasztorów – cystersi w Lubiążu, Krzeszowie i Henrykowie

18 stycznia
Od kościołów pokoju do kościołów łaski – Świdnica, Jawor, Legnica

25 stycznia
Modernistyczny Wrocław i Hala Stulecia

1 lutego
Królewskie rezydencje na Dolnym Śląsku – Kamieniec Ząbkowicki, Mysłakowice, Karpniki

Seria II: Małopolska

8 lutego
Wawel królów, cesarzy i prezydentów

15 lutego
Forum zamożnych mieszczan – Rynek w Krakowie

22 lutego
Synagogi i kościoły Kazimierza

1 marca
Jerozolima zastępcza – Kalwaria Zebrzydowska

Seria III: Pomorze

8 marca
Świetność i upadek Zamku krzyżackiego w Malborku

15 marca
Średniowieczny zespół miejski w Toruniu

22 marca
Modernistyczne śródmieście Gdyni

29 marca
Gdańsk – miasto wolności i pamięci

Środy: Spacery UNESCO

Czas nie sprzyja podróżom w ich tradycyjnej formie. W okresie społecznego dystansu proponujemy więc wędrówki wirtualne do miejsc wpisanych na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.

13 stycznia
Spotkajmy się na berlińskiej Wyspie Muzeów (dr Olaf Kwapis)

20 stycznia
Spotkajmy się na parkowych ścieżkach Poczdamu (dr Olaf Kwapis)