WYSTAWY
18 listopada 2021 roku - 20 marca 2022 roku
12 zł normalny/7 zł ulgowy
Niewidoczne. Historie warszawskich służących
Muzeum Warszawy prezentuje pierwszą wystawę opowiadająca o zapomnianej historii kobiet i roli pracy domowej.
Na początku XX wieku w Warszawie około 40 tysięcy młodych kobiet każdego roku sprzątało, gotowało i prało w setkach mieszkań. Ich praca dotykała najbardziej intymnych aspektów życia wielu pokoleń warszawiaków i warszawianek. Znajdowały się na zapleczu codzienności, a do niedawna pozostawały też na marginesie zainteresowań historyków, którzy – jeśli je zauważali – opisywali co najwyżej jako zbiorowość ujętą w statystykach uzupełniających główne dane.
Ponad 400 obiektów, rozmieszczonych w sześciu salach, opowiada życie służących i historię pracy domowej – to zarówno przedmioty historyczne, jak i współczesne dzieła sztuki. Układ wystawy odzwierciedla drogę, jaką przebywała służąca od momentu przybycia do Warszawy, przez poszukiwanie pracy i codziennie wykonywane obowiązki. Kolejne części ekspozycji odnoszą się do relacji z chlebodawcami, działalności związków zawodowych i organizacji filantropijnych na rzecz pracownic domowych oraz wizerunku służących w prasie czy reklamie. W ostatniej części wystawy przedstawione zostaną różne perspektywy podejścia do pracy domowej po 1945 roku oraz komentarze współczesnych artystek.
Wystawa odwraca utrwaloną narrację historyczną, czyniąc ze służących główne bohaterki opowieści. Skupia się na służących do wszystkiego – dziewczynach bez wyraźnej specjalizacji, najchętniej zatrudnianych przez średnio zamożnych mieszczan w dwudziestoleciu międzywojennym. Pokazuje, że były stale obecne w miejskiej codzienności – na drugim planie, w tle mniej lub bardziej znaczących wydarzeń. Zawsze zajęte, ciągle w pracy.
Uzupełnieniem wystawy jest książka pod tym samym tytułem – jednak nie będzie to klasyczny katalog, a rozbudowana publikacja, w której specjalistki i specjaliści z różnych dziedzin rozwiną wątki poruszane na ekspozycji. Książka będzie bogato ilustrowana, a jej język przystępny (wśród autorów m.in. Alicja Urbanik-Kopeć, Kamil Fejfer, Joanna Kuciel-Frydryszak).
KOLOFON
Kuratorka wystawy: Zofia Rojek
Producentka wystawy: Klementyna Świeżewska
Projektantki scenografii wystawy: Karolina Fandrejewska, Anna Langowska
Projektantka grafiki wystawy: Kaja Gliwa
Redakcja: Urszula Drabińska
Tłumaczenia: dr Jacek Drozda
Konsultacje i naukowe opracowanie obiektów: Jacek Bochiński, Julian Borkowski, Agnieszka Dąbrowska, Piotr Głogowski, dr Paweł Ignaczak, Elżbieta Kamińska, Izabella Maliszewska, Ewa Nowak-Mitura, Ewa Perlińska-Kobierzyńska, Karolina Puchała-Rojek, dr Rafał Radziwonka, Monika Siwińska, Aleksandra SołtanLipska, Anna Topolska, dr Jarosław Trybuś, dr Paweł Weszpiński, Lena Wicherkiewicz, dr Ewa Wieruch-Jankowska
Projekt graficzny materiałów promocyjnych: dr Anna Światłowska
Program towarzyszący: Nicole Grodzka, Teresa Łempicka, Dominika Sielczak, Wanda Kaczor, Zofia Rojek, Marta Żakowska
Konsultacja z zakresu dostępności: Katarzyna Szafrańska
Komunikacja: Julia Borowska, Matylda Dobrowolska, Anna Ładna, Aleksandra Migacz