15.03.2019 / Aktualności, Centrum Interpretacji Zabytku

Co jest zabytkiem? Gra miejska na Starówce znów dostępna!

Sześćdziesiąt sześć lat temu Stare Miasto na nowo zaczęło tętnić życiem. Szacuje się, że zniszczenia wojenne, jakie objęły historyczne centrum miasta, wyniosły 85–90%. Powojenna odbudowa nadała Starówce nowe oblicze. Ale czym właściwie różni się Stare Miasto od tego sprzed zniszczeń wojennych? Kto i co przyczyniło się do unikalnej na skalę światową odbudowy miasta, które zostało umyślnie i całkowicie zniszczone? Jak poznać, że coś jest zabytkiem?

Muzeum Warszawy zaprasza do poznawania historii Starego Miasta podczas spaceru jedną z dwóch ścieżek tematycznych. Swoją przygodę i odkrywanie tajemnic Starówki rozpocznij na Rynku Starego Miasta 42 lub w Centrum Interpretacji Zabytku na ulicy Brzozowej 11/13. Będą tam na Ciebie czekały do wypożyczenia plecaki wypełnione kreatywnymi zadaniami. Gra odbywa się w przestrzeni staromiejskich murów. Twoim zadaniem będzie m.in. wykonanie dekoracyjnego sgraffita czy poprawne ułożenie puzzli, żeby dowiedzieć się jak przed wojną wyglądał dany budynek. Wcielając się w rolę detektywa, zaopatrzony w kompas i lornetkę, rozszyfrujesz nazwy ulic i budowli znajdujących się na Starym Mieście.

Akcja „Co jest zabytkiem?” potrwa do końca października. Materiały dostępne są również w języku angielskim.

DLA KOGO: młodzież, dorośli, rodziny z dziećmi

CZAS TRWANIA: 1,5 h–2 h

WYPOŻYCZANIE PLECAKÓW: wtorek–niedziela, w godzinach 10.00–16.00, w kasach Muzeum Warszawy i Centrum Interpretacji Zabytku. W przypadku chęci wypożyczenia więcej niż pięciu plecaków jednocześnie prosimy o wcześniejszy kontakt: +48 665 645 603 lub edukacja@muzeumwarszawy.pl

Szczegółowe opisy ścieżek tematycznych:

Przygoda na Starym Mieście

Jak żyło się dawniej na Starym Mieście? Podczas spaceru uczestnicy wcielą się w rolę kupców przybywających do XVII-wiecznej Warszawy. Poznają ważne wydarzenia historyczne, dowiedzą się, jak dawniej wyglądało miasto, kto w nim mieszkał i czym zajmowali się mieszkańcy. Wszystkie odpowiedzi uczestnicy znajdą sami, obserwując zabudowę i dekoracje warszawskiej Starówki.

Odbudowa Starego Miasta w Warszawie

Całe Stare Miasto w Warszawie to jeden duży, niesamowity zabytek – najbardziej niezwykłe jest to, że został odbudowany po zniszczeniach wojennych a najstarszy budynek ma niewiele ponad 70 lat. Jak wyglądał proces odbudowy i jakie decyzje podjęto w tym czasie? Co znajdziemy wędrując uliczkami historycznego centrum Warszawy? Podczas spaceru uczestnicy samodzielnie poszukają na odpowiedzi na pytania bezpośrednio w przestrzeni staromiejskiej.