fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Aktualności

14.07.2016 / Aktualności, Kolekcje Muzeum Warszawy

Zakup srebrnego kompletu śniadaniowego Augusta Teodora Wernera

Zakup srebrnego kompletu śniadaniowego Augusta Teodora Wernera

W 2016 roku Muzeum Warszawy, dzięki finansowemu wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zakupiło od rodziny spadkobierców Teodora Augusta Wernera srebrny komplet złożony z imbryka, dzbanka do kawy, cukiernicy, mlecznika i paterki.

Komplet został wykonany ok. 1860 roku i jest identyfikowany przez rodzinę jako majstersztyk (praca czeladnika wyzwalającego się na mistrza) Augusta Teodora Wernera. W zbiorach publicznych nie ma dzieła z warszawskiego warsztatu złotniczego o takim charakterze. Komplet ze względu na pochodzenie i jakość jest unikatem na rynku antykwarycznym. Należy do wyrobów ekskluzywnych, przewyższających kunsztem wykończenia i bogactwem dekoracji typową ofertę złotniczą. Poziom opracowania i zastosowane techniki ukazują skale możliwości warsztatowych i projektowych wybitnego złotnika.

W zbiorach Muzeum dotychczas nie było pełnych zestawów korpusowych wyrabianych w warszawskich warsztatach złotniczych. Na rynku antykwarycznym warszawskie srebrne komplety to niezwykła rzadkość.

Komplet będzie prezentowany w listopadzie i grudniu 2016 roku w Muzeum Warszawskiej Pragi. Dowiedz się więcej.

W 2017 roku znajdzie się w Gabinecie Sreber i Platerów Warszawskich na stałej wystawie Muzeum Warszawy. Ze względu na wysoki kunszt rzemieślniczy, unikatowość i pochodzenie, zestaw będzie jednym z cenniejszych obiektów prezentowanych w gabinecie.

Na początku 2017 roku komplet zostanie poddany konserwacji.

Zakup srebrnego kompletu śniadaniowego Teodora Augusta Wernera dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu: Kolekcje – priorytetu 4: „Kolekcje muzealne”.