fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Aktualności

18.01.2017 / Aktualności, Muzeum od nowa

Zapowiedź otwarcia muzeum

Zapowiedź otwarcia muzeum

W przyszłej przestrzeni wystaw czasowych siedziby głównej Muzeum Warszawy przy Rynku Starego Miasta odbyła się dziś konferencja prasowa zapowiadająca majowe otwarcie muzeum.

Przed zebranymi tłumnie przedstawicielami mediów wystąpili ambasador Norwegii Karsten Klepsvik i prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Głos zabrał także dyrektor Biura Kultury Urzędu m.st. Warszawy Tomasz Thun-Janowski.

Gospodarzem spotkania była dyrektor Muzeum Warszawy Ewa Nekanda-Trepka, która opowiedziała pokrótce o przeprowadzonej modernizacji, zapowiedziała majowe otwarcie i w imieniu muzeum podziękowała warszawskim władzom i królestwu Norwegii za wielki wkład finansowy w remont i powstające wystawy.

Poruszającą częścią konferencji było wystąpienie zastępcy dyrektora Muzeum Warszawy dr. Jarosława Trybusia, który zaczął od ciekawej opowieści o nowej wystawie, ale potem przeszedł do szczególnego pokazu. Z niepozornych białych pudełek wyjął autentyczne przedmioty, rzeczy warszawskie, które zademonstrował zgromadzonym. Klamka z przedwojennego ratusza miejskiego czy XVIII-wieczny czajniczek do herbaty skoncentrowały na sobie uwagę zebranych, ale największe wrażenie wywarł na nich list jedenastoletniego Juliusza Materskiego, który jesienią 1939 roku relacjonował kuzynom bombardowania Warszawy. Pokaz ten dał wszystkim przedsmak nowej wystawy, umożliwiającej obcowanie z autentycznymi rzeczami, świadkami historii miasta.

Po zakończeniu wystąpień zainteresowani goście zostali zaproszeni na krótką wycieczkę po wnętrzach muzeum – oprowadziła ich kierująca projektem Muzeum OdNowa Joanna Dudelewicz.

Podczas konferencji zaprezentowano także filmowy zwiastun nowego otwarcia Muzeum Warszawy, który media szybko określiły mianem „trailera na miarę hollywoodzkiej superprodukcji”.