26.11.2020 / Aktualności, Kolekcje Muzeum Warszawy

Warszawa w tysiącach eksponatów

Od 26 listopada na portalu kolekcje.muzeumwarszawy.pl odkryjesz obiekty, artykuły i pokazy tematyczne, które opowiadają niezwykłą historię naszego miasta.

Na początek przygotowaliśmy również pokaz Warszawa Edwarda Hartwiga – cyfrowe opowieści, gdzie zobaczysz miasto oczami jednego z najwybitniejszych fotografów.

Odwiedź muzeum jednym kliknięciem

Chociaż drzwi Muzeum pozostają zamknięte na czas pandemii, dzięki internetowym „Kolekcjom Muzeum Warszawy” masz dostęp do bogatego świata muzealnych zbiorów. Zobacz z bliska przedmioty przechowujące pamięć o mieście. I to bez wychodzenia z domu.

Wierzymy, że w tym trudnym czasie obcowanie z nimi pozwoli na chwilę zanurzyć się w innej rzeczywistości, inspirować się nią i kreatywnie przetwarzać. Chcemy by Kolekcje Muzeum Warszawy były wciąż żywe, stąd też stopniowo będą dołączały kolejne obiekty i ich historie – mówi Dyrektor Muzeum Warszawy – Ewa Nekanda-Trepka.

Rzeczy, które inspirują

Pierwsza odsłona portalu to wybór obiektów z każdej kolekcji, włącznie ze zbiorami oddziałów Muzeum Warszawy – Muzeum Farmacji i Muzeum Drukarstwa. Katalog obejmuje m.in. malarstwo, grafikę, fotografię, ubiory, biżuterię i galanterię, pamiątki historyczne czy przedmioty codziennego użytku.

„Kolekcje Muzeum Warszawy”, to nie tylko cyfrowa prezentacja eksponatów. To wygodne narzędzie, dzięki któremu:

– stworzysz własne wirtualne kolekcje,
– poszukasz inspiracji,
– pobierzesz ulubione obiekty,
– podzielisz się nimi w mediach społecznościowych.

W zakładce Tematy znajdziesz ilustrowane i profesjonalnie opracowane artykuły o historii Warszawy. W Interpretacjach nasi kuratorzy proponują nowe spojrzenie na nasze eksponaty.

Znajdziesz tu artykuły dotyczące mody, architektury, reklamy w przestrzeni miejskiej, czy nocnego życia metropolii. Chcemy by teksty poruszały wątki dotyczące współczesnego życia mieszkańców miast – tłumu, miejskiego pędu, postępu urbanizacyjnego czy świadomości ekologicznej – komentuje kierowniczka projektu Blanka Ciężka.

Wirtualna wystawa fotografii Edwarda Hartwiga

Zbiór obejmujący ponad 500 zdjęć wybitnego fotografa prezentujemy w ramach projektu „Warszawa Edwarda Hartwiga – cyfrowe opowieści”. Autor od wczesnych lat 50. XX w., przez pół stulecia rejestrował widoki Warszawy.

Zobaczymy tu dynamiczne, futurystyczne odbudowane po wojnie miasto, monumentalne panoramy zaskakujące różnorodnością form i brył i liryczne, nastrojowe pejzaże warszawskich parków i pustych ulic. Obok ujęć wiernie oddających wygląd odbudowującego się miasta, tworzył kompozycje mocno przetworzone graficznie.

„Kolekcje Muzeum Warszawy” są dostępne od 26 listopada na stronie internetowej  kolekcje.muzeumwarszawy.pl.

Zadanie jest realizowane w ramach dofinansowania ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację projektu pn. „Warszawa Edwarda Hartwiga – cyfrowe opowieści” w ramach programu MKiDN na rok 2020 pn. „Kultura cyfrowa”. Projekt współfinansuje Miasto Stołeczne Warszawa.