25.03.2022 / Aktualności, Galeria Rynek 30

Zobacz wojenną rzeczywistość oczami Alevtiny Kakhidze

Od 30 marca do 8 maja, w przestrzeni obok Galerii Rynek 30, zobaczycie pokaz rysunków Alevtiny Kakhidze.

Pokaz rysunków

Artystka od momentu wybuchu wojny, prowadzi rysunkowy dziennik, który jest zaangażowanym, przejmującym, często ostrym komentarzem do dramatycznych wydarzeń.

W Muzeum Warszawy opowiadamy o historii miasta doświadczonego przez wojnę, dlatego nie możemy być obojętni wobec wydarzeń w Ukrainie. Rysunkowy dziennik Alevtiny Kakhidze przypomina nam relacje spisane przez warszawiaków i warszawianki z września 1939 roku.

Jeden rysunek każdego dnia

Ukraińska artystka nie opuściła swojego domu, męża, ogrodu, ukochanych psów i pracowni w Muzyczi, położonej 25 kilometrów od Kijowa. Każdego dnia publikuje w mediach społecznościowych co najmniej jeden rysunek, ilustrujący wojenną rzeczywistość Ukrainy.

Wpisy są sposobem komunikowania się z przyjaciółmi, znajomymi i odbiorcami jej sztuki. Proste, celowo naiwne rysunki,opatrzone są komentarzem. Forma przypominająca rysunki dziecka nie powinna mylić – ich wydźwięk jest radykalny, podobnie jak było to podczas zaangażowania Kakhidze w Pomarańczową rewolucję na Majdanie.

Rysunki zobaczycie w formie, w jakiej artystka wprowadza je w obieg. Wyświetlane na ekranach smartfonów i komputerów są włączone w globalną komunikację. W Muzeum Warszawy, na życzenie artystki, pozostajemy wierni tej formule.

Przez pierwszy tydzień trwania pokazu będzie prowadzona zbiórka na rzecz ukraińskich artystek i artystów.

Alevtina Kakhidze

Jedna z najważniejszych ukraińskich artystek współczesnych, rysowniczka i performerka, urodziła się w 1973 roku, w Zhdanovce, obwód Doniecki. Mieszka i tworzy w Muzyczi, 26 kilometrów od Kijowa.
Dowiedz się więcej o Alvetinie Kakhidze.

Wszystkie rysunki udostępniamy dzięki uprzejmości artystki.

Zachęcamy do śledzenia Facebooka Alevtiny Kakhidze.

Zachęcamy również do wspierania zbiórki Kyiv Biennial (Międzynarodowe Biennale Sztuki Współczesnej w Kijowie) na rzecz artystów i artystek, osób działających w obszarze kultury, którzy znajdują się w potrzebie.