28.08.2023 / Aktualności, Działo się! Fotorelacje, Muzeum Drukarstwa

Zwierzęta z Miejskiego Ogrodu Zoologicznego

6 sierpnia uczestniczki i uczestnicy projektu Historia, pasja, integracja. Warszawska Praga w letniej grafice (więcej o projekcie) byli na spacerze rysunkowym w warszawskim ZOO.

Po miejskiej panoramie i przedmiotach codziennego użytku próbowali uchwycić zwierzęta z Miejskiego Ogrodu Zoologicznego. Niektóre wytrwale pozowały, inne bawiły się lub przechadzały leniwie po wybiegu, dając rysownikom nie lada wyzwanie!

Na zakończenie spotkania, dzięki uprzejmości Fundacji PANDA, odwiedziliśmy powstałą w 1931 roku Willę „pod Zwariowaną Gwiazdą”, skrywającą wielką historię.

Poza tym, że Willa była służbowym mieszkaniem ówczesnego dyrektora ZOO, Jana Żabińskiego i jego rodziny, podczas II wojny światowej pełniła jeszcze inną funkcję – jej piwnice były schronieniem kilkuset prześladowanych Żydów, ich azylem. Cała rodzina, bez względu na konsekwencje, narażając swoje życie, pomagała przetrwać wielu ludziom.

Budynek przetrwał działania wojenne. W niezmienionym do dziś stanie można bezpośrednio doświadczać historii, jakie miały miejsce w jego murach.

Cerkiew prawosławna przy alei Solidarności 52

19 sierpnia tematem spaceru rysunkowego był Sobór metropolitalny Świętej Równej Apostołom Marii Magdaleny. Świątynia wpisana do rejestru zabytków w 1965 roku stanowi charakterystyczny punkt krajobrazu warszawskiej Pragi.

Zdjęcia: Grzegorz Puławski, facebook.com/GrzegorzPulawskiFilm