30.08.2023 / Aktualności, Centrum Interpretacji Zabytku, Muzeum Drukarstwa, Muzeum Warszawskiej Pragi

Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń

EDD, czyli Europejskie Dni Dziedzictwa to projekt kulturalny o wyjątkowej skali! Co roku we wrześniu muzea w całej Europie oferują zwiedzanie najciekawszych zabytków oraz liczne wydarzenia kulturalne i edukacyjne. W tym roku Europejskie Dni Dziedzictwa obchodzimy pod hasłem „Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń”.

W weekend 16-17 września wstęp do wszystkich oddziałów Muzeum Warszawy jest darmowy!

Warsztaty graficzne w Muzeum Drukarstwa

10 września (niedziela), godz. 11:00–13:00

Warsztaty, podczas których stworzymy autorskie grafiki w technice linorytu.

Linoryt przedstawiający siedzibę Muzeum Drukarstwa na ul. Ząbkowskiej 23/25

Linoryt to prosta technika graficzna, której nauczymy się podczas warsztatów. Poznamy rodzaje technik graficznych – przyjrzymy się gotowym pracom oraz niezbędnym do ich wykonania narzędziom. Następnie każdy uczestnik zajęć otrzyma płytkę linoleum, na której przygotuje projekt własnej grafiki i wytnie go specjalnym dłutkiem. Przygotowaną pracę każdy własnoręcznie wydrukuje na zabytkowej prasie drukarskiej.

Dla kogo: rodziny z dziećmi od 10 r.ż., młodzież i osoby dorosłe
Gdzie: Muzeum Drukarstwa, ul. Ząbkowska 23/25
Ilość miejsc ograniczona. Bezpłatne bilety do pobrania online lub w kasie Muzeum Drukarstwa.

Dostępność: osoby z niepełnosprawnością intelektualną i w spektrum autyzmu

EDD w Muzeum Warszawskiej Pragi

Ruch uliczny w Warszawie po stronie praskiej, Narodowe Archiwum Cyfrowe

Program tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa w Muzeum Warszawskiej Pragi zbudowaliśmy wokół tematu kolei i skupionych wokół niej społeczności. Nawiązujemy w ten sposób również do trwającej aktualnie wystawy poświęconej kolei na Pradze. Dowiedz się więcej o wystawie „Kolej na Pragę”.

Zaprosiliśmy do jego współtworzenia pasjonatów modelarstwa kolejowego i kolekcjonerów kolejowych pamiątek, a także muzyków związanych z kolejowymi orkiestrami oraz pracowników kolei na Pradze, pamiętających dawniejsze czasy jej funkcjonowania.

Chcemy w ten sposób podkreślić, że dziedzictwo kolei to nie tylko budynki i sieć torowisk, ale przede wszystkim pracownicy, którzy ją tworzą, oddolne inicjatywy kulturalne, które dzięki niej powstały i różnorodne grupy pasjonatów, skupionych na temacie jej historii.

9 września (sobota), godz. 10:00–13:30, 5 zł
Kolej w rezerwacie Olszynka Grochowska – spacer z Towarzystwem „Krajobraz”

14 września (czwartek), godz. 18:00–19:00, wstęp wolny
Koncert Siedleckiej Kolejowej Orkiestry Dętej

17 września (niedziela), godz. 11:30–13:00, wstęp wolny
Spotkanie wspomnieniowe z kolejarzami z Pragi

Spotkania na Rynku Starego Miasta

Oprowadzanie poświęcone rzadkim, profesjom potrzebnym przy odbudowie Starego Miasta: ludwisarzom, zdunom i garncarzom, konwisarzom i innym rzemieślnikom, dzięki którym Starówka ma niepowtarzalny charakter.

Debata przy stole, który latem przywędrował z Placu Defilad przed siedzibę Muzeum Warszawy, na Rynek Starego Miasta.

fot. Jakub Celej