fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Aktualności

28.01.2023 / Aktualności, Izba Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy, Muzeum Farmacji, Muzeum Warszawskiej Pragi, Muzeum Woli

2023 rok w Muzeum Warszawy

2023 rok w Muzeum Warszawy

Już wkrótce w 2023 roku!

Nadchodzące wystawy czasowe

Warszawa powstała z gruzów. Materiały budowlane użyte do powojennej odbudowy miasta pozyskiwane były z ruin, a życie stolicy w latach 1945–1949 toczyło się wokół rozbiórek, pozyskiwania i przerabiania tego, z czego potem można było budować na nowo. O tym opowie wystawa w Muzeum Warszawy Zgruzowstanie Warszawy 1945–1949”, której otwarcie już 30 marca.

Wystawa „Kim Lee. Królowa Warszawy” w Muzeum Woli przybliża sylwetkę najsłynniejszej warszawskiej drag queen. Wykreowana przez Andy’ego Nguyena postać stała się ikoną polskiej kultury queerowej.

Od 2023 roku Muzeum Warszawy i Muzeum Sztuki Nowoczesnej będą naprzemiennie przygotowywać kolejne odsłony festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE. Piętnastą edycję zorganizuje Muzeum Warszawy. Festiwal potrwa od 22 września do 22 października, a wystawa w Muzeum Woli z nim związana – aż do 24 marca 2024 roku.

Wystawa „Kolej na Pragę” o dawnych dworcach, pociągach, klimacie podróży i wizjach przyszłości otworzy się końcem kwietnia w Muzeum Warszawskiej Pragi.

W Dzień Pamięci o Cywilnej Ludności Powstańczej Warszawy, 2 października 2023 roku, w Izbie Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli otwarta zostanie wystawa stała, a na niej instalacja wizualna artysty Krzysztofa Wodiczki. Tego dnia zostaną także odsłonięte kolejne nazwiska ofiar na Murze Pamięci.

Centrum Fotografii, czyli nowy projekt Muzeum Warszawy, w ramach którego online zostaną udostępnione albumy, fotografie odbudowy i zniszczeń (m.in. Leonarda Jabrzemskiego) oraz zdjęcia Aleksandra Minorskiego.

Wydarzenia specjalne

Urodziny Pragi to impreza zainicjowana kilkanaście lat temu przez praskie społeczniczki i społeczników, a obchodzona 10 lutego – w rocznicę nadania Pradze praw miejskich w 1648 roku. Będzie okazją do przyjrzenia się uważnie faksymile nadania Pradze praw miejskich. Bardzo dokładna kopia dokumentu znajduje się na wystawie w Muzeum Warszawskiej Pragi.

Historia żydowskiej ludności Warszawy oraz tragicznych skutków wielkiej akcji likwidacyjnej i powstania w getcie warszawskim zostanie opowiedziana w nowym gabinecie w ramach wystawy głównej Muzeum Warszawy. Otwarcie Gabinetu Świadectw Getta Warszawskiego upamiętni 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie.

Muzeum Warszawy we współpracy z Żydowskim Instytutem Historycznym przygotowało także publikację „Antologia spojrzeń. Świadectwa wizualne z getta warszawskiego”.

Pierwszy etap odbudowy warszawskiej Starówki zakończył się 22 lipca 1953 roku. 70 lat później, w weekend 21–23 lipca 2023 roku, Muzeum Warszawy i Centrum Interpretacji Zabytku, zaproszą warszawiaków i warszawianki na rodzinne świętowanie 70. rocznicy odbudowy Starówki.

Scena Letnia będzie już piątą edycją letnich koncertów, spektakli i pokazów artystycznych dla dorosłych i najmłodszych mieszkańców Warszawy na dziedzińcu Muzeum Warszawskiej Pragi.

Premiery wydawnicze

Legendy warszawskie. Antologia

Drugie wydanie „Legend warszawskich” już w księgarniach i sklepie internetowym Muzeum Warszawy!

„Zgruzowstanie. Przeszłość i przyszłość ruin w architekturze miasta” pod redakcją Adama Przywary towarzyszyć będzie wystawie Zgruzowstanie Warszawy 1945–1949”.

W przygotowaniu „Krótka historia Warszawy”, w której Jerzy Kochanowski w przystępny sposób pokazuje, jak powstawało miasto. Przybliża jego wzloty i upadki.

Na co jeszcze warto czekać?

Efektem projektu Wsłuchaj się w muzeum, w ramach którego studentki i studenci UW na zajęciach z języka polskiego jako obcego poznają Muzeum Warszawy, jego ekspozycję i wybrane oddziały, będą autorskie audioprzewodniki. Ukaże się także kolejna publikacja do nauki języka polskiego jako obcego: „Muzeum – instrukcja obsługi” na poziomie biegłości językowej A2.

Muzeum Farmacji we współpracy z Polskim Towarzystwem Farmaceutycznym stworzy bazę historii mówionych warszawskich farmaceutek i farmaceutów. Wybrane wątki z zebranego materiału zostaną zmontowane w słuchowisko i udostępnione online.

Co w drugiej połowie roku?

Twórczość Waltera Benjamina będzie podstawą wystawy w Galerii Rynek 30 i ścieżki zwiedzania na wystawie stałej. Wydarzenia towarzyszyć będą międzynarodowej konferencji benjaminowskiej, organizowanej we wrześniu 2023 roku w Warszawie.

Moï Ver – czyli Moshe Vorobeichic – to bohater monograficznej wystawy przygotowanej przez Centre Pompidou i Muzeum Warszawy. Otwarcie w październiku 2023 roku.

Prawobrzeżne to niezwykłe kobiety, których życie w różnorodny sposób splotło się z dzielnicami Warszawy leżącymi „po drugiej stronie” Wisły. Wystawa wyrasta z realizowanego w Muzeum Warszawskiej Pragi od 2015 roku projektu Prawobrzeżni. Dowiedz się więcej.