fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Aktualności

27.04.2020 / Aktualności, Muzeum Warszawskiej Pragi, Prawobrzeżni

Mieczysław Fogg

Mieczysław Fogg

Mieczysław Fogg (1901-1990) – mistrz polskiej piosenki ostatnie lata życia spędził w mieszkaniu trzynastopiętrowego bloku przy Majdańskiej 5 na warszawskim Grochowie. Na osiedlu wybudowanym w 1982 roku wg proj. Jerzego Kumelowskiego, zamieszkał ze swoją drugą żoną Zofią Szynagiel.

Osiedle Majdańska, źródło: www.twoja-praga.pl

Słynny pieśniarz Warszawy pochodził z rodziny maszynisty kolejowego, który prowadził parowozy na trasie kolei warszawsko-petersburskiej. Mieczysław miał kontynuować tradycje rodzinne i zostać inżynierem komunikacji, jednak jego życiem stała się piosenka.

Mieczysław Fogg wraz z zespołem tancerek na statku MS Batory. Domena publiczna, Wikipedia Commons

Naprawdę nazywał się Fogiel, ale w 1926 r. przyjął pseudonim artystyczny „Fogg”. Zadebiutował na profesjonalnej scenie, występując w Chórze Dana w przedwojennym kabarecie „Qui Pro Quo” i odtąd śpiewał przez 60 lat! Nagrywał płyty, koncertował, występował w filmach, prowadził własną kawiarnię artystyczną „Cafe Fogg”, kierował wytwórnią płyt gramofonowych Fogg Record.

Jako pierwszy polski artysta wystąpił przed wojną w telewizji. W czasie okupacji nie tylko podnosił na duchu mieszkańców Warszawy swoim śpiewem, ale także wspierał i ukrywał swoich żydowskich przyjaciół. W konspiracji miał pseudonim „Ptaszek”. Za udział w powstaniu warszawskim otrzymał Złoty Krzyż Zasługi.

Z jego głosem nieodmiennie kojarzą się takie szlagiery jak: „To ostatnia niedziela”, „Tango milonga”, „Piosenka o mojej Warszawie”, „Mały biały domek”, „Jesienne róże”. Ze względu na jego pracowitość nazywano go „śpiewającą mrówką”. Był aktywny niemal do końca. Po raz ostatni wystąpił publicznie w 1988 r.

Opracowała: Jolanta Wiśniewska

Dowiesz się więcej:

D. Michalski, Poletko Pana Fogga, Warszawa 2018


Mieczysław Fogg. Fotografia portretowa, 42-L-109-1, NAC