31.08.2022 / Aktualności

FINISAŻ „Grażyna Hase. Zawsze w modzie”

Wystawa „Grażyna Hase. Zawsze w modzie” w Muzeum Warszawy to pierwsza tak szeroka prezentacja dorobku artystycznego tej wybitnej twórczyni polskiej mody.

Wystawa potrwa tylko do 11 września. To ostatnia szansa na poznanie kariery Grażyny Hase.

Oprowadzanie kuratorskie

11 września (niedziela), godz. 16:00 KUP BILET

Po wystawie oprowadzi jej kuratorka – Agnieszka Dąbrowska.

Agnieszka Dąbrowska – historyczka sztuki, kustoszka w Muzeum Warszawy. Zajmuje się historią rzemiosła artystycznego i dziejami kultury materialnej, szczególnie kostiumologią. Autorka książek „Herse. Warszawski dom mody” oraz „Grażyna Hase. Zawsze w modzie”.

Kuratorka Gabinetu Suwenirów, Gabinetu Ubiorów oraz Gabinetu Zegarów Warszawskich.

Miejsce spotkania: przy kasach w kamienicy nr 32

Koszt: 12 zł normalny / 7 zł ulgowy

Projektowanie z Grażyną Hase

Konsultacje i korekty

15 września (czwartek), godz. 17:30 KUP BILET

Warsztaty (przeznaczone dla osób, które znają podstawy rysunku), podczas których uczestnicy pokażą swoje rysunki projektantce, a w zamian otrzymają wskazówki czy uwagi.

Warunkiem uczestnictwa jest wcześniejsze obejrzenie wystawy „Grażyna Hase. Zawsze w modzie” i przygotowanie własnego projektu zainspirowanego wystawą (min. 1 wykonany na kartce A4, technika dowolna).

UWAGA: Spotkanie odbędzie się w pracowni Grażyny Hase przy ul. Marszałkowskiej 6/2.

Koszt: 50 zł (opłata za warsztaty + bilet na zwiedzanie wystawy „Grażyna Hase. Zawsze w modzie” ważny od momentu zakupu do 11 września)

Grażyna Hase podczas wernisażu wystawy „Grażyna Hase. Zawsze w modzie”, fot. Tomasz Kaczor

weekend wielkiej mody

10 września (sobota), godz. 11:00 (warsztaty mają charakter otwarty, można przyłączyć się do zabawy do godziny 13:30), w ramach biletu wstępu na wystawę czasową KUP BILET

W ruch pójdą nici, igły i nożyczki. Podczas warsztatów kończących wystawę powstaną mini wersje projektów Grażyny Hase.

Na miejscu będą dostępne potrzebna materiały, lecz możesz przynieść własne: lalkę typu Barbie, uprasowane skrawki materiałów o wybranym kolorze i deseniu.

Dla kogo: rodziny z dziećmi w wieku 9-12 lat

Koszt: 12 zł normalny / 7 zł ulgowy

Środkowe zdjęcie: Suknia wieczorowa Syrena, Grażyna Hase, Galeria Grażyny Hase, około 1993, Warszawa, zb. Muzeum Warszawy, fot. A. Czechowski

ubierz warszawiankę

Bawić się modą można również w domu!

Wystarczy wyciąć i pokolorować elementy stroju, aby następnie „ubrać warszawiankę” w stylu Grażyny Hase.

Wycinanka do pobrania do samodzielnej zabawy w domu (PDF)

Zwiedzanie z dzieckiem

Dla spragnionych wiedzy!

Wystawę dopełnia książka „Grażyna Hase. Zawsze w modzie” pod redakcją kuratorki wystawy, Agnieszki Dąbrowskiej, która twórczość i ścieżkę zawodową projektantki poddaje pogłębionej analizie z kilku perspektyw, m.in. historii mody w PRL-u, tajemnic warsztatu, fotografii.

Książka do kupienia w sklepie Muzeum Warszawy.

Na portalu Kolekcje Muzeum Warszawy można przeczytać biografię Grażyny Hase i zobaczyć kolekcję ubiorów i rysunków projektantki.

logotypy Grażyna Hase