fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Aktualności

30.10.2024 / Aktualności, Działalność edukacyjna, Edukacja dla rodzin, Kolekcje Muzeum Warszawy, Kultura online

Sport w polskiej rzeźbie międzywojennej

Sport w polskiej rzeźbie międzywojennej

Wzbogaciliśmy muzealną kolekcję o trzy nowe rzeźby wykonane z brązu, które nawiązują do tematyki sportowej, szczególnie popularnej w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Nowe obiekty to dzieła Edwarda Wittiga, Olgi Niewskiej i Władysława Gruberskiego, które powstały w latach 1914–1932 w warszawskich zakładach odlewniczych. Rzeźby przedstawiają postacie łucznika i łuczniczki oraz dłoń unoszącą kulę do gry w polo, co doskonale ukazuje dynamiczny charakter aktywności sportowych tego czasu.

Brąz, tańszy od metali szlachetnych, stał się materiałem chętnie wykorzystywanym przez artystów do tworzenia odlewów w różnych rozmiarach. Choć rzeźby różnią się stylem i techniką wykonania, łączy je warszawskie pochodzenie oraz wspólny temat – sport, który stał się nieodłącznym elementem życia mieszkańców stolicy.

Karty z zadaniami do pobrania

Przygotowaliśmy także karty z zadaniami dla dzieci, które mają na celu przybliżenie im tematyki sportowej. Karty zawierają pytania i ćwiczenia, dzięki którym dzieci będą mogły odkrywać historie przedstawionych rzeźb oraz zastanowić się nad ich znaczeniem w kontekście sportu i kultury.

Sport w polskiej rzeźbie międzywojennej (PDF 556kB)

Kolekcja brązów – narysuj to, co mówię (PDF 471kB)


Dofinansowano ze środków programu Rozbudowa zbiorów muzealnych – program własny Narodowego Instytutu Muzeów – 2024 pochodzący z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.