fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Aktualności

10.08.2023 / Aktualności, Działo się! Fotorelacje, Muzeum Woli

Czym jest drag king?

Czym jest drag king?

Podczas finisażowego weekendu wystawy „Kim Lee. Królowa Warszawy” gościliśmy w Muzeum Woli Brokatową Wstęgę Mobiusa (@brokatowa.wstega.mobiusa, facebook.com/BrokatowaWstegaMobiusa) – kolektyw, który poprowadził warsztaty dragkingowe. Dzięki zajęciom po raz pierwszy na Srebrnej 12 odbyły się krótkie występy dragkingowe, a wystawa o Kim Lee zyskała kolejny kontekst.

Czym tak naprawdę jest drag king?

Drag king może być trochę czym innym dla różnych osób, nawet my w zespole mamy rozbieżności. To, co wspólne to performowanie roli męskiej. Sięgasz po to, co kojarzy Ci się z męskością i robisz to. Nagle widać „szwy”, widać z czego ta męskość się składa i że jest codziennym spektaklem. Mało tego, to, co robisz i to, jak wyglądasz, zaczyna rezonować z doświadczeniami, jakie masz z płcią jako osoba. To jest bardzo wyzwalający proces, który dzieje się w środku osoby. Żeby tego posmakować, nie trzeba skomplikowanych kostiumów i całego tego scenicznego szpeju. Ale scena daje kolejnego kopa, bo zaczyna pracować w tobie to, że cię widzą i na ciebie reagują. Jeśli kliknie, pracujesz dalej, tworzysz się w działaniu.

Na czym polega jego wyzwalająca moc?

Żeby stworzyć personę i zrobić numer dragkingowy trzeba już może trochę więcej rozkminy. Dla nas dowcip polega na tym, że nie musisz tego dźwignąć solo, my stawiamy na drag kolektywny, co daje na scenie kolejne wyzwolenie i kolejne odkrycia. Kim Lee też stawiała na współpracę i wspieranie innych osób, w tym także dragkingów.

odpowiadają osoby tworzące kolektyw Brokatowa Wstęga Mobiusa.

Sprawdźcie , które postanowiły wykorzystać wystawę „Kim Lee. Królowa Warszawy” jako rodzaj scenografii do odgrywanych scenek.


Projekt finansowany przez m.st. Warszawa.

„Otwarta historia. W stronę muzeów wielonarracyjnych” to projekt wsparty finansowo przez Biuro Kultury m.st. Warszawy w ramach Funduszu Instytucji Kultury, towarzyszący wystawie „Kim Lee. Królowa Warszawy”, realizowanej w Muzeum Woli od lutego do lipca 2023 roku.

Wystawa wpisuje się w miejską politykę różnorodności społecznej, która promuje otwartość i działa przeciw wykluczeniu mieszkańców i mieszkanek miasta.