fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Aktualności

22.08.2019 / Aktualności, Działalność edukacyjna, Edukacja dla dorosłych i młodzieży

Dla młodzieży i dorosłych

Dla młodzieży i dorosłych

Chcesz oderwać się od codziennych zajęć? Szukasz nowego, ciekawego sposobu na spędzenie czasu? Edukatorzy Muzeum Warszawy pomyśleli o młodzieży i dorosłych i tak powstał program specjalnych spotkań. Spotkań, na których poważnie podchodzimy do tematu, ale dajemy też możliwość odprężenia się i dobrej zabawy.

Oferta dla dorosłych i młodzieży w Muzeum Warszawy to:

  • Szkicownik warszawski
  • Gra miejska – Co jest zabytkiem?
  • Kino Syrena
  • „Warszawa dla średnio zaawansowanych”
  • Program towarzyszący wystawom czasowym
  • Dni Seniora

 

Szkicownik warszawski

Czy rysować każdy może? Oczywiście! Spróbuj i poczuj zalety wspólnego rysowania: odprężenie, lepszą koncentrację, uważność. Na spotkaniach uczymy się obserwacji przedmiotu, skupienia na jego detalach oraz ćwiczymy różne techniki rysunkowe.

Zajęcia odbywają się na wystawie głównej „Rzeczy warszawskie” w swobodnej atmosferze. Uczestnicy otrzymują podstawowe materiały plastyczne (można przynieść własne). Dodatkowo w księgarni muzealnej można zakupić stylowy szkicownik oraz zestaw ołówków.

DLA KOGO: dla młodzieży i dorosłych
CZAS TRWANIA: 90 minut
WSTĘP: 10 zł | kup bilet
MIEJSCE SPOTKANIA: kasy w kamienicy nr 42
TERMINY:


 

Co jest zabytkiem? Gra miejska

Ruszaj w trasę po Starówce z plecakiem pełnym kreatywnych zadań.

W czasie wojny historyczne centrum miasta uległo zniszczeniu w 85-90%. Powojenna odbudowa zmieniła Starówkę. Sprawdź, czym różni się Stare Miasto od tego sprzed wojny. Kto i co przyczyniło się do unikalnej na skalę światową odbudowy miasta? Jak poznać, że coś jest zabytkiem?

Poznaj historię Starego Miasta podczas spaceru jedną z dwóch ścieżek tematycznych. Swoją przygodę i odkrywanie tajemnic Starówki rozpocznij na Rynku Starego Miasta 42 lub w Centrum Interpretacji Zabytku na ulicy Brzozowej 11/13. Wypożyczysz tu plecaki z zadaniami do rozwiązania.

Gra odbywa się wśród staromiejskich murów. Twoim zadaniem będzie m.in. wykonanie dekoracyjnego sgraffita, ułożenie puzzli tak, by dowiedzieć się jak przed wojną wyglądał dany budynek. Wcielając się w rolę detektywa, z kompasem i lornetką, rozszyfruj nazwy ulic i budowli na Starym Mieście.

Akcja „Co jest zabytkiem?” potrwa do końca października.

Materiały dostępne są również w języku angielskim.

DLA KOGO: młodzież, dorośli, rodziny z dziećmi
CZAS TRWANIA: 1,5–2 godz.
TERMINY: wtorek–niedziela, do końca października 2019 roku
WYPOŻYCZANIE PLECAKÓW: wtorek–niedziela, w godzinach 10.00–16.00, w kasach Muzeum Warszawy i Centrum Interpretacji Zabytku. W przypadku chęci wypożyczenia więcej niż pięciu plecaków jednocześnie prosimy o wcześniejszy kontakt: +48 665 645 603 lub edukacja@muzeumwarszawy.pl

Szczegółowe opisy ścieżek tematycznych:

  • Przygoda na Starym Mieście
    Jak żyło się dawniej na Starym Mieście? Podczas spaceru wcielisz się w rolę kupca przybywającego do XVII-wiecznej Warszawy. Poznaj ważne wydarzenia historyczne, dowiedz się, jak dawniej wyglądało miasto, kto w nim mieszkał i czym zajmowali się mieszkańcy. Odpowiedzi szukaj na Starówce, obserwując zabudowę i dekoracje wraz z pakietem kreatywnych zadań.
  • Odbudowa Starego Miasta w Warszawie
    Całe Stare Miasto w Warszawie to jeden duży, niesamowity zabytek – najbardziej niezwykłe jest to, że został odbudowany po zniszczeniach wojennych a najstarszy budynek ma niewiele ponad 70 lat. Jak wyglądał proces odbudowy i jakie decyzje podjęto w tym czasie? Co znajdziemy wędrując uliczkami historycznego centrum Warszawy? Podczas spaceru samodzielnie poszukaj odpowiedzi na pytania w staromiejskiej przestrzeni.

 

Repertuar kina Syrena

Poznaj nasze kameralne kino z ciekawym repertuarem! Przejdź do zakładki kina Syrena.

Kultura miasta

W czwartkowe wieczory zapraszamy na filmy z kulturą miejską w tle. Pokazujemy biografie artystów, dokumenty o współczesnych, miejskich problemach oraz fabuły, które pozwalają zanurzyć się w atmosferze metropolii. Zachęcamy do dyskusji po seansie i odkrywania miejskiego fenomenu Warszawy.

Miasto to przestrzeń działań artystycznych. Street-art i galerie sztuki, konformizm i kontrkultura, ekskluzywność wieżowców i labirynty miejskich bazarów – konfrontacja miejsc, ludzi i idei pobudza kreatywność, inspiruje, zachęca do dyskusji.

WSTĘP: 7 / 10 zł
MIEJSCE: Kino Syrena w Muzeum Warszawy
TERMINY: każdy czwartek, godz. 18.30


Nowe kino

W sobotnie popołudnia zobacz filmy z całego świata na dużym ekranie. Wybieramy najciekawsze pozycje kina autorskiego. W repertuarze dzieła nagradzane, przeboje festiwali oraz wyjątkowe filmy, które nie były szeroko pokazywane w Polsce.

Łączy je podejmowanie ważnych problemów. Czasem stanowią zaangażowany komentarz, czasem dowcipnie opisują kondycję człowieka w XXI wieku. Wszystkie zachęcają do refleksji i zapewniają wysokiej jakości rozrywkę.

WSTĘP: 7 / 10 zł
MIEJSCE: Kino Syrena w Muzeum Warszawy
TERMINY: każda sobota, godz. 16.30


„Warszawa dla średnio zaawansowanych”

Ucz się języków obcych w Muzeum Warszawy!

Poznaj historię i kulturę stolicy w czasie lekcji językowych w Muzeum. Obcokrajowcy w czasie zajęć uczą się języka polskiego, a Polacy mogą poznać nowe słownictwo i gramatykę języków obcych.

Prowadzimy zajęcia na wystawie, inspirując się oryginalnymi eksponatami, co pozwala zrozumieć kontekst kulturowy języka. Dzięki temu poznanie go i kultury kraju staje się łatwiejsze.

W czasie lekcji studenci:

  • wcielają się w gości muzeum, czytelników muzealnej biblioteki, klientów kawiarni czy sklepiku z książkami i pamiątkami,
  • czytają teksty o Warszawie,
  • rozwiązują zadania, quizy i zagadki,
  • uczą się leksyki związanej z miastem, kulturą i sztuką,
  • poznają nowe i powtarzają znane zagadnienia gramatyczne,
  • przełamują bariery komunikacyjne i upewniają się, że zdobywanie informacji w środowisku obcojęzycznym wcale nie musi być skomplikowane.

Uczestnicy zajęć dobrze się bawią, jednocześnie rozwijając twórcze myślenie i wrażliwość estetyczną.

Muzeum Warszawy prowadzi projekt „Warszawa dla średnio zaawansowanych” od 2017 roku. Jest to ciekawe doświadczenie również dla nas. Dzięki współpracy z obcokrajowcami poznajemy ich punkt widzenia oraz interpretację historii i kultury stolicy, często odmienną od naszej własnej. Ta wymiana wzbogaca nas i pozwala spojrzeć na znane nam tematy z zupełnie innej perspektywy.

Prowadzimy zajęcia po polsku i angielsku.

Zapraszamy do współpracy uniwersytety, szkoły językowe oraz osoby prywatne. Zajęcia prowadzi lektorka języka czeskiego i polskiego jako obcego oraz egzaminator międzynarodowy z doświadczeniem na polu edukacji międzykulturowej oraz edukatorzy Muzeum Warszawy.

Na zamówienie przygotowujemy:

  • lekcje języka polskiego jako obcego metodą przedmiotowo-językową (CLIL),
  • lekcje języka angielskiego metodą przedmiotowo-językową (CLIL) dla uczniów szkół podstawowych i średnich,
  • gry muzealne i miejskie połączone z nauką języka polskiego jako obcego,
  • warsztaty dla lektorów języków obcych, przygotowujące do pracy na wystawie muzealnej,
  • wsparcie merytoryczne dla lektorów języków obcych i pomoc w tworzeniu konspektów zajęć językowych w muzeach.

Przykładowe lekcje metodą CLIL:

  • „Legendy warszawskie” – poziom B2/C1
    Spacer po Starym Mieście + praca na ekspozycji + quizy i podsumowanie zajęć
  • „Wars i Sawa = Warszawa” – poziom A1/A2
    Praca na ekspozycji + praca z tekstem w Bibliotece Muzeum Warszawy + quizy i podsumowanie zajęć

Kontakt:
Język polski jako obcy:
Katarzyna Žák-Caplot, tel. 512 874 457
katarzyna.zak@muzeumwarszawy.pl

Język angielski:
Jan Bliźniak, tel. 665 645 603
edukacja@muzeumwarszawy.pl