20.12.2022 / Aktualności, Kolekcje Muzeum Warszawy, Kultura online

Domowy słownik rzeczy warszawskich: imbryk, lampka, wazon

Domowy słownik rzeczy warszawskich to zadania do samodzielnego zrobienia w domu. Dzięki nim poznasz ciekawe obiekty muzealne, które inspirują do domowych zabaw.

Sprawdź wszystkie hasła słownika!

Tym razem do zabawy posłużą imbryk, lampka ze skrzydlatą boginią z mitologii greckiej oraz wazon ze słynnej rodzinnej firmy Braci Łopieńskich.

Pobierz kartę z zadaniem:

Na zdjęciu pierwszy z lewej: Imbryk, Szymon Anisko, Warszawa, lata 30. XIX w., zbiory Muzeum Warszawy, fot. A. Czechowski

Na zdjęciu pierwsza z prawej: Lampka oliwna, Bracia Łopieńscy według wzoru Pierre-Philippe Thomire’a, Warszawa, 1. ćw. XX w., zbiory Muzeum Warszawy, fot. A. Czechowski

Środkowe zdjęcie: Wazon, Grzegorz Łopieński (?), firma Bracia Łopieńscy, Warszawa, ok. 1920, zbiory Muzeum Warszawy, fot. A. Czechowski

Zakup dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z budżetu państwa w ramach programu własnego Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów Rozbudowa zbiorów muzealnych.

Nazwa zadania: Zakup kolekcji wyrobów użytkowych rzemiosła artystycznego z metalu firm warszawskich.

Wartość realizacji zadania i dofinansowania wyniosła: 113.700 zł