fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Aktualności

17.12.2021 / Aktualności, Muzeum Warszawskiej Pragi, Projektowanie oparte na rzemiośle, Rzemiosło na Pradze

Drewniane zabawki według studentów ASP

Drewniane zabawki według studentów ASP

Semestr letni 2020/2021

W semestrze letnim 2020/2021, przed studentami Wydziału Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych biorącymi udział w projekcie Projektowanie z rzemiosłem, stanęło zadanie, które brzmiało „zaprojektuj drewnianą zabawkę w odniesieniu do manufaktury Edwarda Manitiusa”.

Przed przystąpieniem do projektowania studenci zapoznali się z dziedzictwem praskiego przemysłowca: zobaczyli miejsce, gdzie mieściła się jego stolarnia, wysłuchali wykładu kuratorek Jolanty Wiśniewskiej i Leny Wicherkiewicz na temat wzornictwa drewnianych zabawek. Mogli w końcu przyjrzeć się z bliska zabawkom pochodzącym ze zbiorów Muzeum Warszawy.

W letniej edycji udział wzięli studenci z Pracowni Pawła Jasiewicza:

  • Bielecki Paweł,
  • Chrobak Iwona,
  • Gocławska Zuzanna,
  • Stahl Maximilian,
  • Schwarz Maximilian,
  • Wiesiołowska Natalia.

Prototypy na wystawie

Zabawki zaprojektowane przez studentów zostały wykonane w egzemplarzach prototypowych i obecnie można je zobaczyć na wystawie w Muzeum Warszawskiej Pragi pt. „Rzeczy do zabawy. Edward Manitius i jego wytwórnia”. Wystawa potrwa do 10 kwietnia 2022.

Dodatkowo zwiedzający mogą pobawić się zestawem Drewnorafa zaprojektowanym przez Pawła Bieleckiego.

chłopiec na wystawie bawi się drewnianą zabawką, w tle zwiedzający wystawę
fot. Tomasz Kaczor

Warto dodać, że studenckie projekty są zaangażowane społecznie i sygnalizują takie współczesne problemy jak: zanieczyszczenia oceanów, polowania na zagrożone gatunki zwierząt, akceptacja niepełnosprawności.

Zobacz zdjęcia i video relację z projektowania i wykonywania zabawek przez studentów na Wydziale Wzornictwa ASP w Warszawie.

Semestr zimowy 2021/2022

W bieżącym semestrze temat drewnianej zabawki został postawiony w szerszym kontekście. Studenci sami wybrali czy zaprojektują zabawkę uniwersalną, kreatywną, lub taką dedykowaną dla konkretnej grupy (dzieci, dorosłych, osób z niepełnosprawnościami).

W zimowej edycji udział wzięli:

  • Jan Gonciarz,
  • Eliza Sztandera,
  • Ula Sośnierz,
  • Mateusz Wappa.

Wizyta studyjna w Bajo w Kamionnej

Studenci odbyli wizytę studyjna w manufakturze Bajo w Kamionnej. Firma specjalizuje się w zabawce drewnianej od ponad 30 lat. Została założona w małej wiosce w czasach, kiedy konsumenci nie byli jeszcze gotowi na tego typu ofertę, ale z czasem odniosła międzynarodowy sukces. Zabawki w Bajo projektowane są w napięciu wynikającym ze zderzenia konserwatywnego świata dzieciństwa i drewna z wyzwaniami współczesności: tempem życia, technologią, rozwojem, wirtualną rzeczywistością, nadmierną konsumpcją, zalewem informacji, ekologią i zmianami społecznymi.

Podczas wizyty studenci poznali etapy powstawania zabawki od procesu projektowego do prototypu. Od surowego materiału do produktu zapakowanego w kartonik.

Ważną częścią były rozmowy z założycielami firmy Państwem Barbarą i Wojciechem Bajor oraz projektantami Anną Bajor, Sebastianem Rubiano, Sebastianem Segura.

Gotowe prototypy powstaną pod koniec stycznia 2022 roku. Prace studentów semestru zimowego pokażemy w ramach spotkania pt. Projektowanie z rzemiosłem w lutym 2022 roku.

Zobacz zdjęcia z wizyty studyjnej w Bajo:

Przygotowała: Katarzyna Chudyńska Szuchnik


Projektowanie z rzemiosłem to program edukacyjny prowadzony przez Muzeum Warszawskiej Pragi oraz Wydział Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W 2021 roku realizowany dzięki wsparciu finansowemu Miasta Stołecznego Warszawy w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji m.st. Warszawy do 2022 roku.

Kuratorzy: Katarzyna Chudyńska Szuchnik, adiunkt, Muzeum Warszawskiej Pragi, dr Paweł Jasiewicz, Wydział Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.