fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Aktualności

24.11.2021 / Aktualności, Muzeum Warszawskiej Pragi, Prawobrzeżni

Edward Manitius

Edward Manitius

Edward Tadeusz Manitius (1902–1975) – przemysłowiec, projektant, właściciel Wytwórni Zabawek i Wyrobów Zdobniczych przy ul. Kępnej 15 w Warszawie.

Urodził się, wychował, niemal całe życie mieszkał i pracował w rodzinnej kamienicy na Pradze. Pochodził z zasłużonej warszawskiej rodziny ewangelickiej. Jego dziadek był superintendentem generalnym (zwierzchnikiem) Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Królestwie Polskim. Ojciec był inżynierem chemikiem, dyrektorem emalierni w praskich fabrykach Wulkan i Labor.

W 1926 roku Edward Manitius założył własną firmę, która produkowała projektowane przez niego przedmioty z drewna. Największym uznaniem odbiorców cieszyły się kolorowe drążone figurki zwierząt, które były jednocześnie zabawkami, opakowaniami na słodycze i ozdobnymi drobiazgami.

Zabawki-opakowania wykonane w wytwórni Edwarda Manitiusa w latach 1926–1939, Muzeum Warszawy
Homar, zabawka-opakowanie wykonane w wytwórni Edwarda Manitiusa w latach 1926–1939, Muzeum Warszawy
Słoń, zabawka-opakowanie wykonane w wytwórni Edwarda Manitiusa w latach 1926–1939, Muzeum Warszawy
Jamnik, zabawka-opakowanie wykonane w wytwórni Edwarda Manitiusa w latach 1926–1939, Muzeum Warszawy

Projekty Manitiusa wyróżniały się na tle branży zabawkarskiej pomysłowością, formą i jakością wykonania. Zaprezentowano je między innymi w pawilonie polskim na wystawie światowej w 1939 roku w Nowym Jorku.

Wytwórnia przetrwała okupację dzięki produkcji drewnianych chodaków. Po zakończeniu wojny, w nowych realiach polityczno-gospodarczych, jej specjalnością stały się zabawki pedagogiczne. W 1950 roku została przejęta przez zarząd państwowy i odebrana właścicielowi.

Mimo starań, nie udało się odzyskać zabranych narzędzi, maszyn, czy projektów. Dlatego w ostatnim okresie życia Manitius projektował i wytwarzał autorskie zabawki oraz pomoce dydaktyczne dla szkół i przedszkoli wykonane z plastiku. Aktywnie działał w organizacjach cechowych i warszawskiej izbie rzemieślniczej.

Zabawki Edwarda Manitiusa będzie można oglądać od 2 grudnia 2021 do 10 kwietnia 2022 w Muzeum Warszawskiej Pragi na wystawie „Rzeczy do zabawy. Edward Manitius i jego wytwórnia”.

Opracowała: Jolanta Wiśniewska

Dowiedz się więcej o figurkach-bombonierkach Edwarda Manitiusa z artykułu na portalu e-Kolekcje.


Posłuchaj o Edwardzie Manitiusie:

Praskie Audiohistorie to podcast o historii i współczesności prawobrzeżnej Warszawy. Posłuchaj odcinków poświęconych wystawie „Rzeczy do zabawy”.

Pani Renata Kozłowska opowiada, jak zapamiętała ojca…

Fotografia  Edwarda Manitiusa prezentującego swoje wyroby, 1958, aut. M. Kamiński, zb. Muzeum Warszawy

Przeczytaj biografię Wandy Manitius: