fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

LEGENDY

Legendy warszawskie to wybór niezwykłych opowieści o Warszawie, opracowanych dla dzieci, które chcą poznać pełną tajemnic przeszłość stolicy. Tu fakty podane są z domieszką fantazji. Najlepszym miejscem do słuchania tych ciekawych historii jest Muzeum Warszawy!

I choć teraz, spędzając czas w domu, nie możecie obejrzeć obiektów związanych z legendami, poznacie je na naszej stronie. Przeniesiecie się nie tylko do miejsc, o których jest mowa w opowieściach, ale przede wszystkim – w czasie!

Legendy możecie czytać z całą rodziną. A może wykonacie do nich komiksy? Czekamy na nie – zdjęcia prac wysyłajcie na edukacja@muzeumwarszawy.pl lub w wiadomościach na facebook.com/muzeum.warszawy.

Ale to nie wszystko. Do każdej legendy dołączyliśmy kartę z zadaniem. Klej, nożyczki, igła z nitką – i do dzieła!

Koordynatorka cyklu: Anna Marta Zdanowska


LEGENDY

Legenda o Syrenie

Zapraszamy do wspólnego czytania i wycinania. Znajdziecie tu legendę w pliku .pdf do druku oraz szablon wycinanki i wykrój potrzebny do uszycia minipomnika Syreny.

Legenda o Syrenie (.pdf)

Wykrój Syreny i instrukcja szycia (.pdf)

Wycinanka Syrena (.pdf)

Legenda o Złotej Kaczce

Czy chcielibyście zobaczyć Złotą Kaczkę, pływającą w podziemnym jeziorze? Jedno możemy wam zagwarantować – możecie mieć ją na własność, gdy wytniecie ją z szablonu, posklejacie i udekorujecie. Umieśćcie ją później w „jeziorze”, wykonanym dowolną techniką.

Legenda o Złotej Kaczce (.pdf) 

Wycinanka Złota Kaczka (.pdf)

Legenda o Bazyliszku

Czy chcielibyście mieć własnego Bazyliszka? To nic trudnego. Wydrukujcie go sobie, a potem wytnijcie i posklejajcie. Pomyślcie, jak go ozdobić, żeby przypominał warszawskiego potwora. A potem – patrzcie mu w ślepia do woli, nic złego wam nie grozi!

Legenda o Bazyliszku (.pdf)

Wycinanka Bazyliszek (.pdf)

Legenda o Warsie i Sawie

Poznaj legendę o początkach Warszawy, a następnie odtwórz ją w swoim własnym teatrzyku, według poleceń umieszczonych pod tekstem.

Legenda o Warsie i Sawie (.pdf)

Legenda o burmistrzu powietrznym

Epidemie nawiedzały Warszawę już wiele wieków temu. Przeczytaj jak według legendy poradził z nią sobie burmistrz oraz jak radzili sobie mieszkańcy dawnej Warszawy.

Legenda o burmistrzu (.pdf)

Legenda o spełnionym marzeniu

Każdy z nas ma marzenia. Najważniejsze to wierzyć, że kiedyś się spełnią. I cierpliwie czekać.
A może warto zapisać je w specjalnym notesie i ukryć w tajemnym miejscu? Przeczytajcie legendę, a następnie stwórzcie swój notes marzeń.

Legenda o spełnionym marzeniu (.pdf)

Notes marzeń (.pdf)

Legenda o królu strażniku

Czy Warszawa pogrążona we śnie może czuć się bezpiecznie? Kto dniem i nocą czuwa nad jej mieszkańcami? Wszystkiego dowiecie się z legendy. Przenieście się z nami w czasy bez smartfonów i skonstruujcie z nami prosty aparat do przekazywania dźwięków. Jesteście gotowi?

Legenda o królu strażniku (.pdf)

Stwórz swój własny telefon (.pdf)

Legenda królewska moc

Ogromne susze nawiedzały wielokrotnie dawną Warszawę. Jak poradziła z nią sobie królowa Anna Jagiellonka? W legendzie znajdziesz odpowiedź na to pytanie. Przeprowadź deszczowy eksperyment i spraw by deszcz spadł, kiedy siedzisz w domu.

Legenda królewska moc (.pdf)

Deszcz – domowy eksperyment (.pdf)

Legenda o błękitnym płaszczu

Mamy są wyjątkowymi istotami, które nieustannie czuwają nad swoimi dziećmi. Czy miasto może mieć swoją opiekunkę? Warszawa oczywiście może i nie jest nią  wyłącznie Syrenka! Kto taki – dowiecie się z legendy. Stwórzcie portret swojej mamy, który pobudzi wszystkie zmysły i najlepiej odda jej niezwykłą osobowość.

Legenda o błękitnym płaszczu (.pdf)

Jak smakuje portret Mamy? (.pdf)