13.06.2024 / Aktualności, Biblioteka Warszawska, ERASMUS+
Erasmus+ 2022-1-PL01-KA212-ADU-000068504
Wybuch wojny w Ukrainie znacznie zmodyfikował doraźne i długofalowe potrzeby edukacyjne naszej instytucji. Dlatego w 2022 roku rozpoczął się projekt, w którym pracujemy przede wszystkim nad kompetencją wielojęzyczności oraz obywatelskości i wartości europejskich zarówno pracowników Muzeum, jak i dorosłych osób uczących się.
Wartości demokratyczne rozumiemy również jako utworzenie równych szans i dostępu do programu Erasmus+ nie tylko dla pracowników Muzeum Warszawy, lecz także zadbanie o jego oddziały oraz osoby współpracujące, czyli zatrudnione na umowy zlecenia oraz wolontariuszy. Z programu Erasmus skorzystali więc także edukatorzy i edukatorki z Muzeum Warszawskiej Pragi (2), Palmir (1), Korczakianum (1), a także edukatorki współpracujące z Muzeum (2) i pierwsza wolontariuszka.
Ponieważ w poprzedniej edycji programu Erasmus+ odbyliśmy kursy merytoryczne na temat działań na rzecz osób z doświadczeniem migranckim i uchodźczym, w obliczu nowej sytuacji i potrzeb, zdecydowaliśmy się na tej grupie naszych odbiorców, dla których zorganizowaliśmy dwie grupowe mobilności do Florencji i Pragi. Aby zadbać o komfort i poczucie bezpieczeństwa uczestniczek mobilności, na ich prośbę, w wyjazdach wzięła udział psycholożka mówiąca po ukraińsku i po polsku.
Działania w projekcie
Mobilność grupowa 1
W ramach pierwszej mobilności grupowej 13 uczestniczek realizowanych w 2022 roku projektów „Poznajmy się w Warszawie” i „Moje muzeum, moja opowieść” w dniach 8-13 maja 2023 roku wspólnie wyjechały do Florencji, by tam odwiedzić Stazione Utopia współpracujące z Museo dell’Opera del Duomo. W muzeum odbyły się dwudniowe warsztaty, w ramach których uczestniczki prezentowały projekty językowe, w których brały udział. Zorganizowały też pokazy kultury ukraińskiej. Podczas Ukrainian-Italian-Polish Culture Week odbyło się spotkanie Ukrainek z Polski, Włoch i Niemiec, zorganizowano mobilną grę miejską oraz ukraińskie zwiedzanie miasta.
Mobilność grupowa 2
Podczas drugiej mobilności grupowej do Pragi w dniach 13-16.05.2024 roku uczestniczki skoncentrowanego na poznawaniu kompetencji kluczowych projektu „Kulturalnie niezależne” były gościniami Centrum Edukacji Demokratycznej, gdzie wzięły udział w warsztatach arteterapii i odwiedziły ukraińskie interwencyjne centrum Svitlo i Bibliotekę Publiczną Miasta Pragi, gdzie czekał na nie warsztat „Europa, Praga i ja”. Wyjazd uświetniło wspólne wieczorne wyjście do opery i całodniowa gra miejska.
Pobierz prezentację z mobilności (pdf)
Relację z tych mobilności można przeczytać na platformie EPALE: epale.ec.europa.eu.
W czasie mobilności do Florencji i do Pragi uczestniczki realizowały specjalne kursy języka polskiego jako obcego. We Włoszech prowadziły artystyczne pamiętniki z podróży w języku polskim, a w Pradze nagrały serię krótkich filmów o swoim pobycie.
Równolegle odbywały się mobilności indywidualne pracowników Muzeum Warszawy.
Mobilność 1
W ramach tej mobilności pracownik Działu Edukacji zrealizował job shadowing w Muzeum Historii Naturalnej w Wiedniu, gdzie obserwował, jak duża instytucja kultury realizuje założenia dostępności dla osób z niepełnosprawnością wzroku (Blind date) i spektrum autyzmu.
Rezultaty:
- Nawiazanie współpracy z fundacjami i organizacjami działającymi na rzecz osób neuroróżnorodnych w Warszawie i Lublinie.
- Rozpoczęcie stałego cyklu oprowadzań po wystawie stałej oraz wystawach czasowych dla osób w spektrum autyzmu.
Mobilności 2, 5, 7, 8, 11, 13
Ponieważ coraz więcej osób z zagranicy odwiedza nasze Muzeum, w tej edycji programu skupiliśmy się na podniesieniu kompetencji w zakresie praktycznej komunikacji w języku angielskim przez edukatorów, pracowników obsługi ekspozycji oraz osób odpowiedzianych za informację skierowaną do dorosłych uczących się.
Rezultaty:
- opracowanie ścieżki oprowadzania w języku angielskim po Muzeum – Miejscu Pamięci Palmiry,
- prace nad ścieżką oprowadzania w języku angielskim w Muzeum Warszawskiej Pragi,
- rozbudowanie informacji w języku angielskim na stronie internetowej muzeum.
Pobierz prezentację z mobilności (pdf)
Pobierz prezentację z mobilności (pdf)
Pobierz prezentację z mobilności (pdf)
Pobierz prezentację z mobilności (pdf)
Pobierz prezentację z mobilności (pdf)
Mobilność 3
W dniach 6-10 listopada 2023 roku pracowniczka obsługi ekspozycji odbyła kurs „Innovative Teaching Methods” w Piraeusie w Grecji. W ramach zajęć poznała takie podejścia do pracy grupowej, jak metoda projektu, odgrywanie ról, debata i mind mappping.
Rezultaty: pracowniczka rozpoczęła współpracę z Muzeum również jako edukatorka.
Mobilność 4:
Pracowniczka muzealnej biblioteki odbyła job shadowing do Biblioteki Muzeum Literatury w Pradze, gdzie dowiedziała się, jak wykorzystać kompetencje cyfrowe na rzecz edukacji literackiej dorosłych.
Relację z tej mobilności można przeczytać na platformie EPALE: epale.ec.europa.eu
Rezultaty: realizacja projektu „Kulturalnie niezależne” dla osób z doświadczeniem migranckim i uchodźczym z Ukrainy i Niemiec, w ramach którego uczestniczki pracowały wirtualnie i stworzyły wkładkę do nowego wydawnictwa edukacyjnego MW „Kompetencjownik”.
Mobilność 6
Edukatorka z Muzeum Warszawskiej Pragi udała się do Florencji i wzięła udział w kursie „Art as Therapy”, którego zadaniem wskazanie pozytywnego wpływu działań związanych ze sztuką na samopoczucie.
Pobierz prezentację z mobilności (pdf)
Rezultaty: opracowanie scenariusza zajęć z seniorami z doświadczeniem migranckim i uchodźczym z wykorzystaniem elementów arteterapii.
Mobilność 9 i 10
Kuratorka wystawy głównej wraz z wolontariuszką muzealną pojechały na job shadowing do Amsterdamu, gdzie odwiedziły NIOD Institute of War. Wizyta związana była z otwarciem nowego gabinetu na wystawie głównej poświęconego gettu w Warszawie i koniecznością opracowania programu edukacyjnego.
Pobierz prezentację z mobilności (pdf)
Rezultaty:
- opracowanie planów edukacyjnych dla osób dorosłych do nowej części wystawy głównej, czyli „Gabinet Świadectwa z getta warszawskiego”,
- realizacja oprowadzań w języku polskim i angielskim w gabinecie dla osób dorosłych.
Mobilność 12
Kierowniczka Muzeum Farmacji odwiedziła pokrewną instytucję w Porto, gdzie w ramach job shadowingu poznała jej ofertę edukacyjną oraz nawiązała kontakty w celu dalszej współpracy.
Rezultaty: nawiązanie współpracy z Muzeum Farmacji w Porto.
Mobilności 14, 15, 16
Pracowniczki Laboratorium Miasta, Działu Komunikacji i opiekunka kolekcji cyfrowej MW odbyły kurs merytoryczny „Berlin’s Museums: an Experiental Learning Path”, w czasie którego poznawały nowe sposoby prezentowania wystaw muzealnych dorosłym osobom uczącym się.
Pobierz prezentację z mobilności (pdf)
Podnoszenie poziomu jakości projektu
Koordynatorka projektu wzięła udział w szkoleniu TCA w dniach 16-17 listopada 2023 roku w Belgradzie na temat „Inclusion across Europe”.
Rezultaty projektu:
- dzięki uwrażliwieniu i nabyciu kompetencji dotyczących edukacji inkluzyjnej możliwość realizacji oprowadzań po wystawie stałej dla osób ze spektrum autyzmu,
- dzięki nabyciu kumiejętności związanych z wykorzystaniem literatury w edukacji dorosłych możliwość realizacji projektu „Kulturalnie niezależne” dotyczącego kompetencji obywatelskich dla osób z doświadczeniem uchodźczym,
- dzięki podniesieniu kompetencji językowych możliwość realizacji oprowadzań w oddziałach Muzeum Warszawy w języku angielskim,
- rozpoczęcie działań na rzecz pozyskania nowej grupy uczących się, czyli seniorów z doświadczeniem migranckim i uchodźczym.
Promocja projektu:
- Regularnie odbywają się spotkania dla wszystkich pracowników muzeum, w czasie których uczestnicy mobilności opowiadali o swoich wyjazdach i dzielą się zdobytą wiedzą i poznanymi przykładami dobrych praktyk. Prezentacje z tych spotkań zamieszczane są na dostępnej dla wszystkich stronie internetowej.
- W ramach programu Erasmus+ KA1 ADU w dniach 17-20 października 2023 roku odwiedziły nas pracowniczki z Muzeum Brodskog Posavlja w Chorwacji, którym zaprezentowaliśmy nasz projekt.
- 14 listopada 2023 roku pracownicy Muzeum Warszawy wzięli udział w VIII Forum Edukacji Dorosłych.
- Pracowniczka Muzeum Farmacji zaprezentowała swoją mobilność do Porto w Wolskim Domu Kultury w Warszawie (24 maja 2024 roku).
- 20 maja 2024 roku odbyło się wspólne podsumowanie tej edycji programu Erasmus+, w czasie którego omówiliśmy dwie indywidualne mobilności do Florencji i na Maltę, a także opowiedzieliśmy zebranym o mobilności grupowej do Pragi. W spotkaniu uczestniczyli m.in. przedstawiciele Biura Kultury m.st. Warszawy, Muzeum Azji i Pacyfiku oraz Wolskiego Domu Kultury.