24.09.2020 / Aktualności, Kolekcje Muzeum Warszawy, Muzeum Warszawskiej Pragi

Fotografie Mikołaja Grynberga w zbiorach Muzeum Warszawy

Zbiór 27 fotografii Mikołaja Grynberga, jednego z wybitniejszych współczesnych fotografów związanych z Warszawą, trafił właśnie do zbiorów Muzeum Warszawy. Z tej okazji w Muzeum Warszawskiej Pragi od 24 września zobaczysz cykle „Czas pokaże” i „Zawodowcy”.

Prezentowane cykle powstały w latach 2003 i 2004-2007. „Czas pokaże” pokazuje młodych ludzi u progu dorosłości. Grynberg pozwala przemówić portretowanym osobom – umieszcza fragmenty ich wypowiedzi pod kompozycją. Dzięki temu możemy poznać ich plany i marzenia.

W cyklu „Zawodowcy” poznasz praskich rzemieślników i kupców w ich miejscach pracy. To dokumentacja konkretnych wyborów, które mogą być spełnieniem pragnień, ale i życiowym kompromisem.  O unikatowości tych fotografii świadczy fakt, że wiele utrwalonych przez Grynberga praskich zakładów już nie istnieje.

Oba cykle wpisują się w szerszą działalność Muzeum Warszawy, czyli badanie i opisywanie historii społecznej miasta. Pokaz fotografii Grynberga pozwoli przyjrzeć się warszawiakom początku XXI wieku i zastanowić nad tym, co perspektywa kilkunastu już lat zmieniła w mieszkańcach stolicy.

Mikołaj Grynberg (ur. 1966) jest fotografem, pisarzem, reporterem, z wykształcenia psychologiem. Za zbiór opowiadań „Rejwach” nominowany do Nagrody Literackiej „Nike”. Tworzy zamknięte tematycznie cykle („Auschwitz – co ja tu robię?”), głównie portretowe („Dużo kobiet, a konkretnie 18”). Chętnie eksperymentuje z formą, ale głównym jego dążeniem jest przyjrzenie się emocjom. Jest też wierny tradycyjnej estetyce i analogowym technikom fotograficznym.

Kolekcja fotografii Mikołaja Grynberga została zakupiona dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach Programu: Narodowa kolekcja sztuki współczesnej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2020.

Więcej o wystawie.

Program towarzyszący wystawie.