28.09.2020 / Aktualności, Dofinansowane lekcje muzealne, Muzeum Warszawskiej Pragi

Program towarzyszący wystawie fotografii Mikołaja Grynberga

Zapraszamy do skorzystania z programu towarzyszącego wystawie fotografii Mikołaja Grynberga. Wszystkie wydarzenia są bezpłatne.

Na naszym kanale YouTube dostępne są wywiady z fotografem zrealizowane w ramach wystawy.

Wybierz się na spacer trasą, którą przebył Mikołaj Grynberg.

W 2004 roku artysta wziął udział w projekcie fotograficznym. Celem było wykonanie ciekawych zdjęć na Pradze. Dzielnica miała już za sobą trudne lata 90. XX wieku i potransformacyjne zmiany, ale rewitalizacja była nadal niesprecyzowanym celem. Nie mijał więc modnych knajpek, ani turystów, za to zachwycił się biznesami z poprzedniej epoki, tak wdzięcznymi do utrwalenia.

Jego wyprawy z aparatem były okazją do spotkań w sklepikach i warsztatach. Szybkich i konkretnych, albo dłuższych i treściwych. Wyłoniła się z nich pełnokrwista mozaika lokalnych osobowości.

Wyrusz i ty! To świetny pretekst, by poznać miasto od podszewki. Przekonasz się, czy na Pradze wciąż można dostać stroik komunijny, płyty z alternatywną muzyką, ręcznie robiony sygnet. Czy znajdziesz te same małe zakłady i ich właścicieli, a może odkryjesz ich współczesną konkurencję?

Spacerownik przeprowadzi Cię głównymi ulicami Starej Pragi, zahaczysz też o Szmulowiznę. Poznasz większość miejsc uwiecznionych przez Mikołaja Grynberga oraz lokalizacje ważne dla jego artystycznej działalności.

Okładka spacerownika. Czarno białe zdjęcie na nim napis: Spacerownik inspirowany cyklem fotografii Zawodowcy.

ZAWODOWO O PRADZE

Prezentowane w Muzeum Warszawskiej Pragi fotografie Mikołaja Grynberga  z cyklu „Zawodowcy” zostaną wykorzystane do rozmowy na temat różnych zawodów i miejsc pracy. Spróbujemy odnaleźć na zdjęciach takie osoby jak: fryzjer, szklarz czy jubiler, następnie przyjrzymy się ich pracowniom i zastanowimy się jakich narzędzi i przedmiotów używają tytułowi zawodowcy.

W oglądanych zdjęciach znajdziemy podobieństwa i różnice, na koniec stworzymy własny obraz wybranego fachowca,  inspirowany prezentowanymi kadrami. Czy będzie to ktoś, kim dany uczestnik będzie chciał zostać w przyszłości? Jeśli lekcja będzie musiała odbyć się online, zadaniem uczestników może być wykonanie zdjęcia z wykorzystaniem przedmiotów, które mogą kojarzyć się z wybraną profesją.

Grupa docelowa: klasy III-VI szkoła podstawowa
Czas trwania: 60 min.

O PRADZE PO LUDZKU

Praga to nie tylko historie ukryte w kamienicach i podwórkach. To także ludzie i ich relacje. Ważną grupą są tu rzemieślnicy, których unikatowe fachy stanowią niematerialne dziedzictwo dzielnicy, a miejsca, w których pracują, coraz chętniej zaznaczane są na mapach praskich atrakcji.

Cykl zdjęć „Zawodowcy” Mikołaja Grynberga wzbogaca kolekcję i materiał edukacyjny Muzeum Warszawskiej Pragi o przedstawienia pracowni, których losy okazały się bardzo różne – część po prostu przetrwała, część rozwinęła działalność, ale niektórych już nie ma. Przygotowane zajęcia będą dla uczestników okazją do przyjrzenia się procesom, które sprzyjają rozwojowi rzemiosła lub są dla niego poważnym zagrożeniem. Podjęta próba krytycznej analizy, stanie się okazją do refleksji nie tylko nad dzisiejszą Pragą, ale współczesnym miastem w ogóle.

Grupa docelowa: klasy VII -VIII szkoła podstawowa, szkoły ponadpodstawowe
Czas trwania: 60 min.

KOLORY EMOCJI

Czego możemy dowiedzieć się z jednego zdjęcia? Fotografie Mikołaja Grynberga z cyklu „Czas pokaże” staną się pretekstem do rozmów na temat przeżyć i emocji przedstawionych postaci.

Odwołując się do wykorzystywanych w codziennej komunikacji emotikonek, młodsi uczestnicy spróbują stworzyć odpowiedni znak, którym można określić nastrój panujący na danym zdjęciu. Starsi będą mogli skonfrontować własne wizje przyszłości z wypowiedziami sportretowanych osób. Czy znajdą wśród nich takie, które są im bliskie?

Na koniec zastanowimy się, jakie kolory mogłyby oddać ładunek emocjonalny wybranych zdjęć, które u Grynberga zawsze są czarnobiałe. Zadanie pokaże czy uczestnicy będą zgodni w swoich interpretacjach.

Grupa docelowa: klasy III-VIII szkoła podstawowa
Czas trwania: 60 min.

INFORMACJE O LEKCJACH MUZEALNYCH

Lekcje towarzyszące wystawie „Warszawiacy” Mikołaja Grynberga  BEZPŁATNE
Maksymalna liczba uczestników w Muzeum: 15
Zajęcia mogą być przeprowadzone online.
Maksymalna liczba uczestników online: 25
Więcej informacji oraz rezerwacje przyjmuje Anna Wigura, anna.wigura@muzeumwarszawy.pl, 22 518 34 09

Krytyczna analiza obrazów, jest jedną z ważniejszych kompetencji, jakie pomagają zrozumieć otaczający nas świat. Dlatego zachęcamy rodziców oraz nauczycieli i nauczycielki aby wspólnie z dziećmi rozwijali umiejętność uważnego patrzenia na fotografie.

Zdjęcia Mikołaja Grynberga z cyklu „Zawodowcy” oraz „Czas pokaże” prezentowane w Muzeum Warszawskiej Pragi na wystawie „Warszawiacy” udostępniamy do pobrania wraz z materiałami edukacyjnymi dedykowanymi najmłodszym odbiorcom. Poniżej podpowiadamy, jak można je wykorzystać we własnych działaniach.

Zdjęcia Mikołaja Grynberga do pobrania:

Karty zadań do wykorzystania w domu lub w szkole: