fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

Aktualności

25.10.2021 / Aktualności, Muzeum Woli

Grupa Dekonstrukcyjna

Grupa Dekonstrukcyjna

Grupa Dekonstrukcyjna to twórcza przestrzeń wymiany wiedzy, myśli, doświadczeń, a także włączanie narzędzi performatywnych do działań Muzeum Woli. Jej celem jest angażowanie publiczności, poszukiwanie nowych sposobów spotykania się, a także refleksyjne i krytyczne odnoszenie się do współczesnych form upamiętniania i mediów pamięci zbiorowej, w tym grup rekonstrukcji historycznej.  

Pomysł stworzenia Grupy wynika z krytycznej refleksji dotyczącej współczesnych praktyk związanych z historią oraz potrzeby zaproponowania alternatywnych. Te istniejące są nierzadko przejawem szczególnego stosunku do historii i patriotyzmu. Jak pisze Marcin Napiórkowski: „Turbopatriotyzm nie tylko cechuje się podziwem dla grup rekonstrukcyjnych. Na pewnym głębokim poziomie praktyk, gestów i recept na dobre życie turbopatriotyzm jest grupą rekonstrukcyjną. Kultura rekonstrukcji historycznej stanowi etyczną i estetyczną dominantę polityki turbopatriotycznej”. [Napiórkowski, 2019]

Prowadząca: Magdalena Staroszczyk – kuratorka Muzeum Woli, badaczka, artystka i aktywistka. Interesują ją historie oddolne, perspektywa kobiet i mniejszości, a także działania ze społecznością lokalną. Działa m.in. w Otwartym Uniwersytecie im. K. Modzielewskiego i kolektywach #CzSz oraz Home Movie Day Warszawa. Członkini projektu badawczego CRUSEV. Współtworzyła m.in. wystawy Krem i czekolada. Wokół wspomnień pracownic Polleny i Wedla (Muzeum Pragi, 2018) i eksperymentalną Salę jednego eksponatu (Muzeum Woli, 2014–2015).

Jeśli chcesz brać udział w spotkaniach i wydarzeniach Grupy Dekonstrukcyjnej,
napisz na adres: magdalena.staroszczyk@muzeumwarszawy.pl

Spotkania w ramach Grupy Dekonstrukcyjnej:

4 listopada 2021 (czwartek)
godz. 18:00 Porozmawiajmy o patriotyzmie

28 listopada 2021 (niedziela)
godz. 17:00 Karaoke dla Klimatu z Kolektywem Łaski

20 marca 2022 (niedziela)
godz. 12:00 Krewetki solankowe dla globalnego pokoju