25.03.2022 / Aktualności, Muzeum Warszawskiej Pragi, Muzeum Woli

Mniejszości w Warszawie – debaty

Podczas debat dowiecie się więcej o dwóch mniejszościach zamieszkujących Warszawę – wietnamskiej i muzułmańskiej.

4 kwietnia (poniedziałek) o godz. 17:00
Warszawscy Wietnamczycy – obecni/nieobecni na mapie kulturalnej Warszawy

Podczas debaty odniesiemy się do kilku ważnych pytań o długą historię obecności społeczności wietnamskiej w mieście stołecznym.

Wietnamska diaspora w Warszawie ma długą historię sięgającą lat 50 XX wieku. Jest to jedna z największych społeczności mniejszościowych w mieście, stanowi jego nierozerwalną część współuczestnicząc w przemianach miasta, zachodzących zmianach społecznych.

Moderacja: Grażyna Szymańska-Matusiewicz

Udział wezmą: Aleksandra Winiarska, Thuc Linh Nguyen Vu, Thăng Long ĐỖ, Konrad Schiller

5 kwietnia (wtorek) o godz. 17:00
Warszawscy muzułmanie – między narracją a praktyką

Warszawscy muzułmanie to społeczność złożona, jej historia nie zaczęła się w ostatnich dekadach, nie mniej postrzeganie i kształtowanie wspólnych relacji stało się wyraźniejsze w ostatnich latach.

Omówimy jak instytucje kultury mogą wzmacniać pozytywny przekaz o bogatej muzułmańskiej kulturze. Odniesiemy się również do sytuacji bieżącej – jak społeczności muzułmańskie i instytucje kultury mogą współdziałać w sytuacjach kryzysowych, wymagających pomocy humanitarnej?

Moderacja: Marta Jadwiga Pietrusińska

Spotkanie otworzy: Joanna Wawrzyniak

Udział wezmą: Khedi Alieva, Katarzyna Kucharska Louaar, Mustafa Switat, Konrad Schiller

Informacje praktyczne:

Spotkania na żywo w Muzeum Pragi (ul. Targowa 50/52), sala konferencyjna – wejście przez dziedziniec Muzeum Pragi.

Debata będzie również transmitowana na Facebooku Muzeum Woli.

Limit miejsc: 30

Wydarzenie współorganizowane przez Muzeum Woli, Muzeum Pragi i Uniwersytetem Warszawskim – Wydziałem Socjologii.

Debata w ramach projektu: HERA, En/counter/points: (re)negotiating belonging through culture and contact in public space and place.

This project has received funding from the European Union’s Horizon 2020 research and innovation programme under grant agreement No 769478. The project en/counter/points is financially supported by the HERA Joint Research Programme (www.heranet.info) which is co-funded by AHRC, MIUR, NCN, NWO, BMBF, and the European Commission through Horizon 2020.