13.07.2020 / Akademia Pani Pragi, Aktualności, Kultura online, Muzeum Warszawskiej Pragi
Kolekcjoner historii – cz. 1. Słodkie zwiedzanie
Muzeum Warszawskiej Pragi to miejsce, gdzie gromadzimy wiele historii z prawobrzeżnej Warszawy. Odwiedźcie z rodzicami naszą wystawę stałą. Wykonajcie wspólnie zadania, które przybliżą Wam historie szczególnie interesujące dla dzieci. Co tydzień publikujemy nowe zadania!
Słodkie zwiedzanie
Wejdźcie do Sali Targu Praskiego, która znajduje się na I piętrze Muzeum Warszawskiej Pragi. Odkryjecie tu obiekty związane z handlem, rzemiosłem i przemysłem.
Jedną z najstarszych firm warszawskich jest fabryka czekolady E. Wedel. Została założona przy słodko brzmiącej ulicy Miodowej przez imigranta z Niemiec, Karola Wedla. Charakterystyczna litera E to inicjał imienia Emil. Ów Emil był synem Karola. To on unowocześnił zakład i zaczął podpisywać każdą tabliczkę czekolady. Do dziś podpis E. Wedel jest znakiem rozpoznawczym firmy.
Jan, syn Emila, opracował recepturę słynnego ptasiego mleczka. On także wybudował nową fabrykę na Pradze nad Jeziorem Kamionkowskim. Zakłady E. Wedel funkcjonują tam do dzisiaj.
Po II wojnie światowej Jan Wedel utracił fabrykę, której nazwa został zmieniona. Jak brzmiała nowa nazwa? Oto zagadka dla Was!
Zadania do rozwiązania podczas wizyty w Muzeum
Podejdźcie do ekspozytora nr III, który zawiera eksponaty dotyczące przemysłu. Rozwiążcie działanie nr 1.
Do liczby, która jest wynikiem, dopiszcie literkę C jak czekolada. W ten sposób uzyskacie numer obiektu, który należy odszukać. Jaka nazwa zdobi ten obiekt?
Teraz przyjrzyjcie się instalacji pt. Latający Dywan, która jest na środku sali. Czy uda wam się znaleźć kolejne opakowanie słodyczy z tą samą nazwą oraz opakowanie ptasiego mleczka z sikorką o żółtym brzuszku?
Następnie, zejdźcie na parter do Sali Historii Pragi. Tu znajdziecie przedwojenne zdjęcie fabryki stojącej nad Jeziorem Kamionkowskim. Jaki numer ma to zdjęcie? Rozwiążcie działanie nr 2. Odszukajcie fotografię!
Nie macie dość zwiedzania? W każdy wakacyjny piątek o 10.30 odbywa się spacer po wystawie z przewodnikiem. Przyjdźcie z całą rodziną i bawcie się dalej! Limit miejsc na spacer wynosi: 5.
Tu znajdziecie więcej informacji o naszej wakacyjnej ofercie.
Fot. Pudełko okrągłe po czekoladkach firmy Wedel, między 1918 a 1939, Warszawa, papier, tektura, sygn. MHW 26519/a-b