fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Aktualności

20.07.2020 / Akademia Pani Pragi, Aktualności, Kultura online, Muzeum Warszawskiej Pragi

Kolekcjoner historii – cz. 2. Sekrety praskiego gimnazjum

Kolekcjoner historii – cz. 2. Sekrety praskiego gimnazjum

Od 2 lipca Muzeum Warszawskiej Pragi otwarte jest dla Was od czwartku do niedzieli. To miejsce, gdzie gromadzimy wiele historii z prawobrzeżnej Warszawy. Odwiedźcie z rodzicami naszą wystawę stałą. Wykonajcie wspólnie zadania, które przybliżą Wam historie szczególnie interesujące dla dzieci. Co tydzień publikujemy nowe zadania! 

Historia pewnej szkoły

Wejdźcie do Sali Historii Pragi, która znajduje się na parterze Muzeum Warszawskiej Pragi. Odkryjecie tu makietę przedstawiającą Pragę pod koniec XVIII wieku oraz wiele rycin, obrazów i fotografii ilustrujących przemiany zachodzące w tej części Warszawy. Poszukajcie zdjęcia o numerze 061. Jest to panorama prawobrzeżnej Warszawy wykonana z wieży Zamku Królewskiego przez Konrada Brandla w sierpniu 1873 roku. Kilka budynków widocznych na tym zdjęciu zachowało się do dzisiaj. Jednym z nich jest kamienica, którą poniżej zaznaczyliśmy czerwoną ramką.

Kamienica została wzniesiona w latach 1860-63 przez znanego przemysłowca, w którego zakładzie odlano m. in. pomnik Warszawskiej Syreny.

Jak nazywał się ów przemysłowiec? Odkodujcie jego nazwisko zapisane szyfrem Cezara!

PLRWHU

Co to jest szyfr Cezara?

To jedna z najprostszych technik szyfrowania. Podobno używał jej Juliusz Cezar, wysyłając wiadomości swoim przyjaciołom. W tym szyfrze każda litera tekstu pierwotnego zastępowana jest inną literą, oddaloną od niej o stałą liczbę pozycji w alfabecie. Ta liczba to parametr przesunięcia.

Jeśli używamy alfabetu łacińskiego bez polskich znaków i parametr przesunięcia wynosi 2, to – szyfrując – zamiast A piszemy C, zamiast B piszemy D, zamiast Z piszemy B. Chcąc odkodować wiadomość, odwracamy to działanie.

Podpowiedź: W zaszyfrowanym nazwisku przemysłowca użyto alfabetu łacińskiego bez polskich znaków, a parametr przesunięcia wynosi 3.

W 1885 r. wspomniany przemysłowiec wydzierżawił swoją kamienicę pierwszemu na Pradze męskiemu gimnazjum, w którym uczył się pisarz, pediatra i pedagog znany pod pseudonimem Janusz Korczak. Jak brzmiało prawdziwe imię i nazwisko Janusza Korczaka? Czas odkodować kolejny szyfr Cezara!

LISVCO KTPHWGLRMHX

Podpowiedź: W zaszyfrowanym nazwisku pisarza użyto alfabetu łacińskiego bez polskich znaków, a parametr przesunięcia wynosi 4.

Obecnie kamienica, w której mieściło się praskie gimnazjum jest przebudowywana na hotel, a tradycje szkoły, do której chodził Janusz Korczak kontynuuje Liceum im. Władysława IV. Zdjęcie tego liceum znajdziecie na wystawie niedaleko panoramy prawobrzeżnej Warszawy, pod numerem 087b.


Chcecie zobaczyć dawną i obecną lokalizację wspomnianej szkoły? Przyjdźcie na spacer pt. „Szlakiem rewitalizacji”, który odbywa się w wakacyjne czwartki o 10.30. Limit miejsc na spacer wynosi: 5.

Tu znajdziecie więcej informacji o wakacyjnej ofercie.


Cykl Kolekcjoner historii w Akademii Pani Pragi: