fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Aktualności

28.07.2020 / Akademia Pani Pragi, Aktualności, Kultura online, Muzeum Warszawskiej Pragi

Kolekcjoner historii – cz. 3. Wakacyjne zabawy w Luna-Parku

Kolekcjoner historii – cz. 3. Wakacyjne zabawy w Luna-Parku

Od 2 lipca Muzeum Warszawskiej Pragi otwarte jest dla Was od czwartku do niedzieli. Gromadzimy tu wiele historii z prawobrzeżnej Warszawy. Odwiedźcie rodzinnie naszą wystawę stałą. Wykonajcie wspólnie zadania, które przybliżą Wam historie szczególnie interesujące dla dzieci.

W tym tygodniu publikujemy ostatnią część „Kolekcjonera historii”. Wracamy do Was po wakacjach, już 1 września!

LUNA-PARK

Lato to czas sprzyjający relaksowi na świeżym powietrzu. Dziewięćdziesiąt lat temu, gdy place zabaw były jeszcze rzadkością, młodzi i starsi warszawiacy w każdą niedzielę tłumnie odwiedzali LUNA-PARK usytuowany na Pradze. Do dziś zachowało się mnóstwo wspomnień o niezwykłych przeżyciach związanych z tym miejscem. Na chętnych czekały przejażdżki kolejką wysokogórską, karuzelami i diabelskimi młynami.

Kolejka spełniała podwójną rolę – nie tylko podnosiła poziom adrenaliny, ale także często zbliżała pary, które wybrały się w podróż jednym wagonikiem. Bywało nieraz, że z piskiem przerażenia panna przytulała się do kawalera, szukając oparcia w jego bezpiecznym uścisku, a gdy jazda już się skończyła, uścisk wcale nie tracił na sile…

Elementem godnym największym śmiałków była wieża spadochronowa, której całkowita wysokość wynosiła 28 m. Wysokość pomostu, z którego realizowano skoki, wynosiła zaś 20 m. Prawdziwy spadochron o średnicy czaszy ok. 4 m utrzymywany był w stanie otwartym, dzięki osadzonej na obwodzie obręczy. Skoczek zakładał uprząż złożoną z szelek, obejmujących podudzia i tułów.

Przy zeskoku z pomostu skoczek pokonywał 3-metrową wysokość w stanie swobodnym, a następnie utrzymywany był przez system spadochronowo-linowy, który umożliwiał opadanie z prędkością około 3-4 m/s . To prędkość zbliżona do tej, jaką uzyskuje się dziś podczas wyskoku ze spadochronem z samolotu!


Mamy dla Was zadanie na spostrzegawczość! Zobaczcie zdjęcia zrobione w Luna-Parku i ich kopie, które różnią się od oryginałów. Spróbujcie wychwycić różnice i zaznaczyć je (na sam koniec podamy wam odpowiedzi).

kobieta siedząca na kocu
wejście do lunaparku

Macie ochotę zobaczyć więcej zdjęć z Luna-parku i innych miejsc rekreacyjnych na warszawskiej Pradze? Odwiedźcie Muzeum Warszawskiej Pragi. W wakacyjne piątki o 10.30 odbywa się spacer po wystawie z przewodnikiem. Przyjdźcie z całą rodziną i bawcie się dalej! Limit miejsc na spacer wynosi: 5.

Tu znajdziecie więcej informacji o wakacyjnej ofercie.

Zdjęcie pierwsze: Karuzela w Luna-Parku, sygn. MHW AF 22224

Odpowiedzi:

kobieta siedząca na kocu
wejście do lunaparku