03.09.2021 / Aktualności, Centrum Interpretacji Zabytku, Działalność edukacyjna, Edukacja dla dorosłych i młodzieży
Między Paryżem a Warszawą – Ludwika Maria Gonzaga
Wykup dostęp do naszych najciekawszych wykładów na platformie VOD eWejsciowki.pl. Koszt jednego nagrania to 5 zł. Wykład należy obejrzeć w ciągu 48 godzin od momentu zakupu.
Femmes fortes. Kobiety, władza i sztuka w XVII w.
Pierwsza połowa XVII wieku na wielu europejskich dworach to czas kobiet. We Florencji czy Paryżu władzę w imieniu małoletnich książąt sprawują ich matki. Królowe i księżne swój publiczny wizerunek silnych kobiet, będą budowały z pomocą dzieł słynnych artystów (Peter Paul Rubens) i coraz wyżej cenionych artystek (Artemisia Gentileschi).
Księżniczki w klasztorach
Dla większości królowych małżeństwo oznaczało życie z daleka od ojczyzny i rodziny. Często zagubione na nie zawsze przyjaznych cudzoziemskich dworach namiastkę domu i wolności od pałacowej etykiety znajdowały w ufundowanych przez siebie klasztorach. Siedemnastowieczne klasztory Warszawy, Paryża i Madrytu były nie tylko miejscami modlitwy i ośrodkami dobroczynności, ale i alternatywnymi miejscami spotkań kobiet i przestrzeniami dla ich aktywności artystycznej i intelektualnej.
Sawantki. Naukowe aspiracje kobiet XVII w.
Ludwika Maria Gonzaga słynęła ze swojego zainteresowania nauką: astronomią, fizyką, przyrodą, medycyną. Królowa dzieliła swoje naukowe pasje z europejskimi artystokratkami XVII w., czytelniczkami Kartezjusza, korespondentkami Galileusza i miłośniczkami modnych naukowych eksperymentów.
Dr Ewa Kociszewska – historyczka sztuki, związana z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie. Zajmuje się historią sztuki nowożytnej europejskiej (szczególnie francuskiej), historią idei, historią kobiet i gender studies.
Obejrzyj pozostałe wykłady online: