fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

Aktualności

17.08.2023 / Aktualności, Edukacja dla dorosłych i młodzieży, Muzeum Warszawskiej Pragi

Migawki/Inspiracje

Migawki/Inspiracje

Celem projektu Migawki. Fotograficzne Archiwum Rewitalizacji jest zbudowanie kompleksowego, fotograficznego archiwum przemiany prawobrzeżnej części Warszawy. Jego autorkami i autorami będą profesjonalni fotografowie i fotografki, ale też przeszkoleni przez nich w czasie warsztatów i spotkań mieszkańcy i mieszkanki Warszawy. Wszystko po to, aby przyjrzeć się tej wielkiej przemianie jeszcze w czasie jej trwania.

W przyszłości budowana w ten sposób baza zdjęć stanie się źródłem wiedzy o dawnej i współczesnej Warszawie – bezcennym dla badaczy i badaczek i nabierającym wartości z każdym kolejnym rokiem dzielącym nas od formalnego zakończenia programów rewitalizacyjnych.

Inspiracje

W cyklu Inspiracje chcemy spotkać się z tymi, które i którzy przyglądają się miastom i architekturze od dawna, dokumentują je fotografując, a przy okazji opowiadają o swoich odkryciach innym. Słuchamy o ich metodach pracy, podglądamy ich warsztat, podziwiamy efekty ich pracy. Inspirujący twórcy i twórczynie, którzy wykorzystując różne narzędzia, budują własne fotograficzne archiwa zmian.

Spotkania prowadzi Filip Springer.

Udział na podstawie bezpłatnych biletów do pobrania w kasie Muzeum Warszawskiej Pragi lub online.

 • 7 września (czwartek), godz. 18:00
  Spotkanie z Mariuszem Majewskim
  POBIERZ BILET

Mariusz Majewski – znacie go pewnie z instagramowego profilu funkyspion (instagram.com/funkyspion/). Pasjonat architektury XX wieku, a w szczególności miłośnik modernizmu przedwojennego i powojennego. Fotograf mobilny nieustannie dokumentujący obiekty i detale z tego okresu. Laureat wielu konkursów fotografii mobilnej (Iphone Photography Awards, Mobile Photography Awards, MIRA Mobile Prize). Jego zdjęcia udostępniane były m.in. przez oficjalne profile Apple oraz Instagrama. Zdobywca III nagrody w konkursie Gdyński Modernizm w Obiektywie 2020, a także Nagrody Publiczności w 2021 roku.

 • 12 października (czwartek), godz. 18:00
  Spotkanie z Jędrzejem Sokołowskim
  POBIERZ BILET

Jędrzej Sokołowski – absolwent Instytutu Twórczej Fotografii (Opawa, Czechy) i Instytutu Historii Sztuki (Uniwersytet Warszawski), stypendysta MKiDN. Współzałożyciel firmy specjalizującej się w digitalizacji dzieł sztuki i archiwów. Od 2010 roku pracuje nad projektem Nowa Warszawa poświęconym peryferiom stolicy. Fotografuje w nim rzeczy pozornie zwykłe i niewarte uwagi. Stara się uchwycić moment zawieszenia. Przedstawiane przez niego miejsca niedawno były obce i dzikie, a za chwilę będą częścią miasta.

www.jedrzejsokolowski.plinstagram.com/jedrzejsokolowski/

Przeczytaj o pracach Jędrzeja Sokołowskiego w kolekcji Muzeum Warszawy.

 • 23 listopada (czwartek), godz. 18:00
  Spotkanie z Joanną Lip
  POBIERZ BILET

Joanna Lip – pochodzi z Pomorza, jednak to Poznań stał się jej domem z wyboru. Jest przewodniczką miejską PTTK po tym mieście oraz autorką instagramowego profilu @poznanska_kamienica. Przedstawia w social mediach historię miasta poprzez pryzmat budynków, które poznaniacy mijają każdego dnia. Współorganizuje również spotkania dla mieszkańców na temat miasta.