fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Aktualności

08.10.2020 / Aktualności, Dofinansowane lekcje muzealne, Działalność edukacyjna, Edukacja dla szkół

Na tropie zwierząt – bezpłatne lekcje dla szkół

Na tropie zwierząt – bezpłatne lekcje dla szkół

Sprawdź AKTUALNĄ OFERTĘ EDUKACYJNĄ DLA SZKÓŁ.

Zapraszamy do udziału w bezpłatnych warsztatach online dla szkół realizowanych w ramach projektu: „Na tropie zwierząt warszawskich”.

Historia Warszawy to nie tylko historia ludzi, ale także wielu gatunków zwierząt, które w niej mieszkają. Wzajemne relacje ludzi i zwierząt, ich miejsce w życiu miasta, a także artystyczne wizerunki fauny stolicy stały się inspiracją do przygotowania niezwykle ciekawych warsztatów realizowanych online.

Chcemy pokazać różnorodną obecność zwierząt w historii miasta, co jest ciekawym pretekstem nie tylko do opowiedzenia dziejów Warszawy, ale także do dyskusji na temat dzisiejszej sytuacji zwierząt w dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości.

Wszystkie lekcje zostały już zarezerwowane. Dziękujemy za ogromne zainteresowanie! Zapraszamy do zapoznania się z naszą stałą ofertą lekcji muzealnych online.
Sprawdź również nasze darmowe filmy edukacyjne o zwierzętach!

OFERTA ZAJĘĆ

Klasy 1-3

Najmniejsi mieszkańcy Warszawy

Niedostrzegani i niepozorni – a jednak znaleźli się wśród muzealnych eksponatów! Podążając tropem najmniejszych mieszkańców Warszawy odkryjemy, jak przedstawiali ich artyści, dawniej i współcześnie. Wspólnie zastanowimy się gdzie we współczesnym mieście jest miejsce dla owadów i najmniejszych zwierząt, które gatunki najczęściej zamieszkują nasze domostwa, a jakie muzealne ekspozycje? Uczestnicy dowiedzą się również, jak w prosty sposób mogą pomagać zwierzętom – niezauważalnym na co dzień, a tak bardzo pożytecznym – m.in. dostaną instrukcje, jak własnoręcznie zbudować domek dla owadów.

Klasy 4-6

Szlakiem warszawskich zwierząt

Podczas warsztatów uczestnicy poszukają odpowiedzi na pytania czy istnieją tzw. warszawskie zwierzęta? W jaki sposób zwierzęta były obecne w życiu miasta i jak uwieczniali te sceny artyści? Ponieważ historia Warszawy to nie tylko historia ludzi, powstanie zwierzęca mapa miasta z zaznaczeniem mniej oczywistych kontekstów obecności zwierząt.

Klasy 7-8

Okazy czy towarzysze

Wizyta w warszawskim zoo jest stałym punktem wycieczek, hodowanym w zamknięciu zwierzakom próbuje się zapewnić warunki jak najbardziej zbliżone do naturalnych, z drugiej strony znajdują się nasi pupile, udomowione gatunki, które podobnie jak zwierzęta z zoo, nie przetrwałyby bez pomocy człowieka oraz zwierzęta hodowlane, które służą człowiekowi. Uczestnicy warsztatów zastanowią się jaka jest dzisiaj rola zwierząt utrzymywanych przez człowieka i na podstawie muzealnych eksponatów prześledzą historie związane z zaskakującymi warszawskimi domowymi towarzyszami.

Szkoły ponadpodstawowe

Zwrot zwierzęcy, czyli odmienna perspektywa

Analiza sytuacji zwierząt i stosunków międzygatunkowych współcześnie nie jest już tylko domeną nauk przyrodniczych. Wzrastająca świadomość praw i potrzeb zwierząt spowodowała zwrot w kulturze i poddała ich sytuację refleksji pod kątem etyki, zdrowia, klimatu i ekologii.

Podczas warsztatów uczestnicy sprawdzą co to znaczy nieantropocentryczna perspektywa i zastanowią się jakie zmiany mogłoby przynieść takie podejście. Będzie miejsce na namysł nad kondycją Ziemi i poznanie realizacji artystów komentujących obecny stan naszej planety.

Informacje praktyczne:

Warsztaty są bezpłatne
Terminy: od poniedziałku do piątku
Czas trwania: 60 minut (w tym 15 minut wstęp techniczny)
Limit uczestników: do 30 osób
Forma zajęć: online, przez platformę ZOOM w dwóch wariantach: cała klasa przed jednym ekranem multimedialnym lub każdy uczeń przy swoim komputerze
Wymagania sprzętowe: mikrofon i głośniki są konieczne do przeprowadzenia zajęć, kamera – mile widziana

Zamówienia: edukacja@muzeumwarszawy.pl

Prosimy o zawarcie w wiadomości następujących informacji:
– preferowana data zajęć online,
– preferowana godzina (od 9.00),
– temat warsztatów (wybrany z naszej oferty lekcji online),
– wariant spotkania,
– nazwa i adres szkoły,
– klasa i wiek uczestników,
– liczba uczniów i opiekunów,
– kontakt do opiekuna grupy (imię, nazwisko, telefon, adres e- mailowy).

Więcej informacji: Wojciech Biliński, t: +48 665 645 603 wojciech.bilinski@muzeumwarszawy.pl,


Informacje organizacyjne (szczegółowe informacje zostaną wysłane po przyjęciu rezerwacji):

– po mailowym potwierdzeniu daty i godziny lekcji wysyłamy link do utworzonego na platformie ZOOM spotkania
– nauczycielka/nauczyciel przekazuje link do spotkania swojej klasie lub uruchamia go w klasie
–nauczycielka/nauczyciel w klasie lub uczennice i uczniowie w domu klikają o danej godzinie w link i zostają przekierowani na stronę ZOOM, gdzie wszyscy spotykamy się na lekcji online. (Na telefonie komórkowym lub tablecie będzie to aplikacja ZOOM, którą trzeba wcześniej bezpłatnie pobrać i zainstalować.)
– pierwsze minuty lekcji przeznaczone są na zebranie grupy oraz informacje techniczne.

Zadanie jest realizowane w ramach dofinansowania ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację projektu pn. „Na tropie zwierząt warszawskich” w ramach programu MKiDN na rok 2020 pn. „Wspieranie działań muzealnych”.


Sprawdź także:

Buszowanie na ekranie – familijne filmy o zwierzętach


Z kamerą wśród zwierząt warszawskich – filmy dla młodzieży i dorosłych