25.04.2023 / Aktualności, Centrum Interpretacji Zabytku, Muzeum Farmacji, Noc Muzeów
Noc Muzeów na Starówce
Na Stare Miasto w Noc Muzeów 13 maja (sobota) możesz przyjechać rowerem, który zaparkujesz w lapidarium Muzeum Warszawy (wejście od ul. Nowomiejskiej).
Poza tym przez cały weekend 13-14 maja wstęp do Muzeum Warszawy i oddziałów jest bezpłatny w ramach obchodów Dni Otwartych Funduszy Europejskich!
Muzeum Warszawy
Rynek Starego Miasta 28-42, czynne w godz. 11-24:00
niedziela 11-18:00
Muzeum Warszawy znajduje się w sercu Starego Miasta. W Noc Muzeów zobaczysz wystawę główną „Rzeczy warszawskie” zajmującą aż 7 pięter zabytkowych kamienic oraz dwie wystawy czasowe: „Biuro Odbudowy Ukrainy” i „Eurowarsztat” Marty Romankiv.
Wieczór uświetni występ Janka Młynarskiego z zespołem Warszawskie Combo Taneczne pod siedzibą główną Muzeum. Muzycy zagrają aż trzy razy – o godzinie 20, 21 i 22.
Wejdziesz także na taras widokowy, z którego rozciąga się widok na dachy warszawskich kamienic oraz możesz wziąć udział w oprowadzaniach.
Oprowadzania po wystawie głównej (udział na podstawie bezpłatnego biletu po pobrania online):
Barbakan
ul. Nowomiejska 15/17, czynny w godz. 11-24:00
Warszawski Barbakan znajdujący się przy ul. Nowomiejskiej zwiedzić będzie można do godz. 24.
Barbakan stanowi część nieistniejącej już Bramy Nowomiejskiej, zabytek dawnej miejskiej architektury obronnej. Dzisiejsza forma jest współczesną rekonstrukcją, ale w swojej strukturze skrywa elementy budowli wzniesionej prawie 500 lat temu przez Jana Baptystę Wenecjanina. Ze zniszczeń wojennych odbudowano go razem ze Starym Miastem, a pracami nad jego odtworzeniem kierował prof. Jan Zachwatowicz.
We wnętrzu Barbakanu można zobaczyć wystawę przedstawiającą historię miejskich fortyfikacji.
Muzeum Farmacji
ul. Piwna 31/33, czynne w godz. 11-24:00 (ostatnie wejście o godz. 23:30)
niedziela 10-18:00
Na ulicy Piwnej obejrzysz wystawę „Res Pharmaceuticae”, a na Twoje pytania odpowie zespół Muzeum Farmacji. Wystawa przedstawia zrekonstruowane wnętrze apteki z dwudziestolecia międzywojennego, kolekcję naczyń i utensyliów aptecznych, szkło i narzędzia stosowane w laboratoriach oraz zbiory leków japońskiej medycyny Kampo. Całość tworzy atrakcyjny klimat do nocnego zwiedzania.
UWAGA! Ze względu na ograniczoną przestrzeń, zwiedzający będą wchodzić w grupach dwudziestoosobowych.
Muzeum Odbudowy Starówki
(Centrum Interpretacji Zabytku)
ul. Brzozowa 11/13, czynne w godz. 11-24:00
niedziela 11-17:00
Centrum Interpretacji Zabytku jest miejscem spotkań i rozmów o odbudowanym Starym Mieście.
Ekspozycja „Zniszczenie i odbudowa Starego Miasta” przedstawia losy warszawskiej Starówki z czasów przed, w trakcie i po II Wojnie Światowej. Koncentruje się na jej odbudowie i wpisie na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Oprowadzania:
- 14:00 – w języku polskim,
- 16:00 – w języku angielskim,
- 18:00 – dla rodzin (obowiązuje bezpłatny bilet),
- 20:00 – w języku ukraińskim (obowiązuje bezpłatny bilet),
- 21:30 – z Błażejem Brzostkiem.