23.01.2020 / Aktualności

Rzemieślnicze historie. Pracownia Mieczników

6 lutego – 25 października 2020

„Rzemieślnicze historie. Pracownia Mieczników”

Poznaj warsztat pracy, odkryj losy rodziny i zajrzyj do dawnego sklepu mistrzów brązownictwa i grawerstwa na wystawie „Rzemieślnicze historie. Pracownia Mieczników”.

Muzeum Warszawy zbiera historie stołecznych rzemieślników, zachowuje ślady po warsztatach i pracowniach, które zniknęły już z mapy Warszawy. Jedną z nich jest artystyczna pracownia brązowniczo-grawerska rodziny Mieczników, której 74-letnia historia zbiega się z losami miasta. Na nowej wystawie zaprezentujemy jej dorobek, w którym znalazło odbicie życie polityczne, gospodarcze, społeczne i kulturalne Warsza­wy.

Eksponaty to dar Marty i Jerzego Mieczników, którzy w 2010 roku przekazali Muzeum Warszawy 1331 obiektów – wyroby brązownicze oraz unikatowy w skali polskiej zbiór matryc i patryc do wyrobów grawerskich.

Na widzów czekają trzy sale. W części „Warsztat” przybliżymy technikę i narzędzia używane w pracy brązowników i grawerów, sala „Historia” to prezentacja losów pracowni i rodziny Mieczników, zaś „Sklep” eksponuje różnorodność wyrobów „od Miecznika”.

Więcej o wystawie „Rzemieślnicze historie. Pracownia Mieczników” | Kup bilet

Poznaj program wydarzeń towarzyszących.

Piłkarz
proj. Zygmunt Bieniulis (?)
lata 40.–50. XX w.
brąz, marmur