fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en

Wystawy

Wystawa główna Rzeczy warszawskie / Nabytki Muzeum Warszawy

Filiżanka, MHW 29395

Filiżanka

Filiżanka wykonana została w warsztacie prowadzonym przez Szymona Staneckiego, rzemieślnika należącego do grona najzdolniejszych złotników działających na przełomie XVIII i XIX wieku. Ze względu na historię tworzenia kolekcji sreber warszawskich zakup ten ma dla muzeum szczególne znaczenie. W zbiorach od 1969 roku znajdował się srebrny spodek (MHW 16679) sygnowany przez Szymona Staneckiego. Po 46 latach dołączyła do niego filiżanka, która pierwotnie tworzyła z nim komplet. Na obydwu obiektach znajduje się identyczny monogram wiązany AS, który pozwolił na identyfikację przedmiotów. Po raz pierwszy udało się nam połączyć w naszej kolekcji elementy rozproszonego przez historię zestawu.

Filiżanka, Szymon Stanecki, srebro próby 12, srebro wybijane, odlewane, złocone, wys.: 6,2, śr. 6,6 cm, przełom XVIII/XIX w.
MHW 29395
MHW 16679

Fotografia: