Wystawa główna Rzeczy warszawskie / Nabytki Muzeum Warszawy

Opakowanie po paście do butów AN-BU

Pudełko po paście do obuwia pochodzi z warszawskiej fabryki środków chemicznych i farb An-Bu założonej przez Antoniego Buszka – malarza, ceramika, technologa farbiarstwa, pedagoga. Buszek związany był z w Warsztatami Krakowskimi, gdzie prowadził pracownię batików, następnie współpracował z Towarzystwem Popierania Przemysłu Ludowego. Ciekawą, utrzymaną w duchu lat 30. XX w. dekorację pudełka niewątpliwie należy powiązać z osobą Antoniego Buszka. Dekoracja tego niewielkiego, banalnego obiektu została zaprojektowana w bardzo staranny i przemyślany plastycznie sposób. Takie podejście do przedmiotu odzwierciedlało założenia ideowe Buszka, w myśl których sztukę użytkową miały cechować wysokie walory artystyczne.