03.12.2020 / Muzeum Warszawskiej Pragi, Prawobrzeżni

Odsłonięcie tablicy pamiątkowej Grzegorza Peradze

6 grudnia 2020 roku na elewacji domu przy ul. Okrzei 22 (dawniej ul. Brukowa 22), staraniem Ambasady Gruzji w Polsce i Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego, zostanie odsłonięta tablica pamiątkowa poświęcona świętemu archimandrycie Grzegorzowi Peradze (1899-1942).

Z tej okazji przypominamy postać wybitnego gruzińskiego uczonego, teologa, profesora Uniwersytetu Warszawskiego, opiekuna gruzińskiej kolonii w Warszawie lat międzywojennych, zamordowanego 6 grudnia 1942 roku w Auschwitz.

Posłuchajcie fragmentów spotkania z cyklu „Prawobrzeżni”, które odbyło się w Muzeum Warszawskiej Pragi w dniu 19 listopada 2015 roku. O prawosławnym świętym, który ostatnie lata życia spędził na warszawskiej Pradze opowiadali: dr Dawid Kolbaia (Studium Europy Wschodniej UW) i ks. dr Henryk Paprocki (Prawosławne Seminarium Duchowne w Warszawie).

Fotografia: zbiory Prawosławne Archiwum Metropolitalne