fbpx

Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Aktualności

19.06.2023 / Aktualności, Działalność edukacyjna, Działo się! Fotorelacje, Edukacja dla dorosłych i młodzieży, Edukacja dla rodzin, Edukacja dla szkół, Muzeum Woli

Otwarta historia

Otwarta historia

„Otwarta historia. W stronę muzeów wielonarracyjnych” to projekt wsparty finansowo przez Biuro Kultury m.st. Warszawy w ramach Funduszu Instytucji Kultury, towarzyszący wystawie „Kim Lee. Królowa Warszawy”, realizowanej w Muzeum Woli od lutego do lipca 2023 roku.

Dzięki wsparciu zorganizowaliśmy i organizujemy liczne wydarzenia: wykłady, warsztaty, spotkania, szkolenia i warsztaty dla nauczycielek i nauczycieli oraz młodzieży.

Pokaz filmów o Kim Lee

Kadr z filmu „Jednorożec” Marty Bogdańskiej i Mayi Teryaki

„Jednorożec” i „Pomiędzy” Marty Bogdańskiej i Mayi Teryaki oraz „Świat Kim” Pauliny Witek-Młynarskiej. Dowiedz się więcej.

Warsztaty dragkingowe

29 lipca odbyły się bezpłatne warsztaty dragkingowe prowadzone przez drag osoby z Brokatowej Wstęgi Mobiusa. Najpierw nastąpiło kreowanie wizerunku scenicznego, a później budowanie persony dragkingowej. Dowiedz się więcej.

Tribute to Kim Lee

Eklektyczny występ muzyczny (na płyty winylowe, akordeon, głosy i różne nagrania) połączony z DJ setem, duetu KA. & Bumi Phillips, powstał w oparciu o wybrane utwory z repertuaru Kim Lee to najlepszy sposób na pożegnanie królowe Warszawy. Dowiedz się więcej.

Warsztaty zinowe

Zin jest rodzajem publikacji, którą tworzy się niezależnie – bez udziału wydawnictwa. Pod okiem Edyty Bystroń – rysowniczki, twórczyni komiksów, ilustratorki, powstały kilkustronicowe ziny. 

Warsztaty odbyły się 1 lipca (rozpoczęcie pracy nad zinem) i 8 lipca (dokończenie pracy nad zinem).

Kim jestem?

Warsztaty o tożsamości dla osób, które ukończyły 16 rok życia. Dowiedz się więcej.

Kim jest Kim?

Wspomnienia o Kim Lee z jej przyjaciółmi: Kingą Dunin, Mariuszem Kurcem i drag queen Lullą La Polaca oraz pokaz filmu „Kim jest Kim?” (reż. Remigiusz Szeląg, 2013, 83 min). Dowiedz się więcej.

QueerMuzeum

Kim Lee. Królowa Warszawy – widok wystawy, fot. Tomasz Kaczor

Stowarzyszenie Lambda Warszawa otworzy wkrótce pierwsze w Polsce muzeum opowiadające historię osób nieheteronormtywnych – QueerMuzeum Warszawa. Każdy może podzielić się swoimi pamiątkami i opowieściami, przekazując je do QueerMuzeum i/lub Muzeum Warszawy.

29 czerwca (czwartek) odbyło się spotkanie wokół QueerMuzeum. Dowiedz się więcej.

Queerowy MigrSlam

Pavlo Luhovyi, fot. Marcin Sieczka

Każda osoba wygrywa, nikt nie przegrywa! Razem, a nie osobno, w pełnym makijażu i dragu, ale też bez. Kto wygra pojedynek na słowa? Dowiedz się więcej.

16 czerwiec (piątek), godz. 18:00–20:00 – przed Paradą Równości
30 lipca (niedziela), godz. 17:00–19:00 – Żegnaj, Kim!

16 par szpilek z Ameryki

Kim Lee. Królowa Warszawy – widok wystawy, fot. Tomasz Kaczor

Wykład z dr Ludmiłą Janion o transformacyjnych aspiracjach dragu w Polsce lat 90. Chociaż korzenie polskiego dragu sięgają czasów przedwojennych, to w latach dziewięćdziesiątych drag pojawił się w mass mediach i stał się przedmiotem kontrowersji. Dowiedz się więcej.

Wykład był transmitowany na Facebooku Muzeum Woli i można go obejrzeć: facebook.com/muzeum.wola/videos/

Kim jestem?

Kim Lee. Królowa Warszawy – widok wystawy, fot. Tomasz Kaczor

Wykład dr hab. o tożsamości, kobiecości i podmiotowości osób i grup LGBTQIA+. Czy swoją tożsamość wybieramy i kształtujemy samodzielnie? Dowiedz się więcej.

Wykład był transmitowany na Facebooku Muzeum Woli i można go obejrzeć: facebook.com/muzeum.wola/videos/

Drag i queer w modzie

Kim Lee. Królowa Warszawy – widok wystawy, fot. Tomasz Kaczor

Współcześnie queer, drag i kamp są obecne zarówno w kolekcjach wielkich projektantów i kostiumach scenicznych, jak i w codziennych stylizacjach.

Andy Nguyen własnoręcznie tworzył, a potem wielokrotnie przerabiał swoje stroje. Zostawił po sobie kolekcję ponad tysiąca kostiumów. Jak w opowieść o queerowej rewolucji w modzie wpisać kostiumy Kim Lee? Dowiedz się więcej.

Rozmawiali o tym Aleksandra Jatczak, historyczka mody i sztuki, i Marcin Różyc, krytyk mody, kurator. Wkrótce udostępnimy nagranie rozmowy.

Wietnamskie medium na ziemi polskiej

Rok po śmierci. Dokumentacja kostiumów Kim Lee, Pat Mic, 2021, zbiory Muzeum Warszawy

Ngô Văna Tưởng podczas swojego wykładu przedstawił krótką historię powstania społeczności wietnamskiej w Warszawie oraz opowiedział o tradycyjnych, transowych, wietnamskich seansach modlitewnych lên đồng. Dowiedz się więcej.

Wkrótce udostępnimy nagranie wykładu.

Bezpieczna przestrzeń: queerowe historie

Bezpieczna przestrzeń to spotkanie poświęcone m.in. powstającemu Queer Muzeum. Wzięli w nim udział Magdalena Staroszczyk i Krzysztof Kliszczyński. Dowiedz się więcej.

Gabinet kosmetologiczny kolażu

fot. T. Kaczor

Podczas warsztatów z Bożką Rydlewską uczestniczki i uczestnicy zmieniali swój wizerunek, tworząc kolaż na bazie własnego zdjęcia. Dowiedz się więcej.

Wszystkie jesteśmy trochę drag

Warsztaty fotograficzne z Agatą Zbylut, która w ramach pokazywanego na wystawie „Kim Lee. Królowa Warszawy” projektu „Kim Lee Dress Room” wykonała 23 sesje zdjęciowe osób, które przymierzały ubrania słynnej warszawskiej drag queen.

Uczestniczki i uczestnicy warsztatów przymierzali stroje z przepastnej garderoby Kim Lee i pozowali przed obiektywem Agaty Zbylut. Dowiedz się więcej.

Otwarta Szkoła

Otwarta Szkoła to warsztaty dla nauczycielek i nauczycieli szkół ponadpodstawowych, podczas których poruszane były takie zagadnienia jak: inkluzywny język, dobra komunikacja, współpraca pedagogiczna z nieheteronormatywnymi uczniami i uczennicami, budowanie pozytywnej tożsamości grup mniejszościowych, historia polskiej społeczności LGBT+.

Powstały we współpracy ze Stowarzyszeniem Lambda Warszawa. Dowiedz się więcej.

Kim jesteś? to warsztaty o postrzeganiu społecznym, których celem jest zwiększenie wrażliwości i otwartości na różnorodność społeczną. Warsztaty przeznaczone są dla klas szkół ponadpodstawowych i zorganizowanych grupy młodzieży. Dowiedz się więcej.

„Piętro wyżej” z Eugeniuszem Bodo

Eugeniusz Bodo jako Mae West, w filmie „Piętro wyżej”, 1937, domena publiczna

Film z 1937 roku znany jest m.in. z kultowego wykonania piosenki „Sex appeal – to nasza broń kobieca” przez Eugeniusza Bodo. W jego kulminacyjnym momencie, podczas balu maskowego, słynny aktor występuje jako „gwiazda wieczoru, nasza własna krajowego wyrobu Mae West”.

Pokaz filmu i spotkanie z Adrianą Prodeus odbyły się w Muzeum Woli. Dowiedz się więcej.